wasze interwencje nowe

Czy pomiędzy Bukownem a sąsiednim Jaworznem powinna kursować linia autobusowa? Jeden z naszych Czytelników jest przekonany, że po kilkunastu latach takie połączenia powinny powrócić. Jak na ten pomysł zapatrują się władze Bukowna?

– Od czasu zlikwidowania połączeń kolejowych w 2002 roku miasto nie zrobiło nic, aby zapewnić komunikację między obydwoma miastami. Skandalem jest brak jakiejkolwiek możliwości dojazdu do Jaworzna. Czy wydłużenie kilku kursów PKM Jaworzno do naszego miasta jest aż tak wielkim problemem? Czy włodarze miasta Bukowno zrobią coś dla swoich mieszkańców i po prawie 15 latach powróci komunikacja miejska? – pyta za naszym pośrednictwem Czytelnik „Przeglądu Olkuskiego”. Pytania przesłaliśmy do Urzędu Miejskiego w Bukownie.

Władze miasta zapewniają, że od dawna interesują się sprawą połączeń pomiędzy Bukownem a Jaworznem. W 2008 roku burmistrz zwrócił się do PKM Jaworzno, aby uruchomić wspomniane połączenie. PKM odmówił, tłumacząc to znikomą liczbą pasażerów korzystających z takiej linii, a co za tym idzie, nierentownością przedsięwzięcia. Propozycja ze strony Bukowna została ponowiona w ubiegłym roku, po wniosku jednego z mieszkańców.

Jak informuje sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz, burmistrz zapoznał ze sprawą połączeń Radę Miejską. W marcu grupa radnych spotkała się z przedstawicielami Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie jako organizatorem publicznego transportu zbiorowego. – Biorąc pod uwagę złożone kwestie prawne w zakresie uruchomienia i finansowania proponowanej linii komunikacyjnej będącej międzywojewódzkim przewozem pasażerskim, znaczne koszty jej realizacji, jak również brak zgłaszanych potrzeb od potencjalnych pasażerów (oprócz maila jednej osoby) można mieć wątpliwości co do zasadności wnioskowanego przez Czytelnika połączenia. Miasto Bukowno w ubiegłych latach kilkakrotnie czyniło starania o reaktywację połączenia z Jaworznem-Szczakową w ramach kolejowych przewozów regionalnych. Ze względu na małą frekwencję na tej linii nie doszło jednak do jej przywrócenia – odpowiada Marcin Cockiewicz.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy reaktywacja połączenia Bukowno – Jaworzno to dobry pomysł? Piszcie na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rodzinka
rodzinka
8 lat temu

Podpisujemy się dwoma rękami „za”. Na pewno korzystalibyśmy z połączenia, gdyby zostało przywrócone.

lambda
lambda
8 lat temu

Na przywrócenie połączenia czekam kilkanaście lat i nic.Władze Bukowna nie widzą problemu pomimo interwencji zainteresowanych.Odcięto linię kolejową nie dając zastępczego połączenia jakiegokolwiek. Na każdą wiochę jeździ autobus( pusty), do Jaworzna nie.Opowiadanie, że to inne województwo nie przekonuje. Sławków, Katowice to też inne a autobusy, busy jeżdżą i to często.

2+2
2+2
8 lat temu

A GDZIE WYNIKI WYBORÓW ?

Zenek
Zenek
8 lat temu

jestem jak najbardziej za. tylko zastanawia mnie czemu nie PKM Olkusz nie pusci nowej linii tylko Jaworzno

Marian W
Marian W
8 lat temu

ZKG KM to mógłby nawet uruchomić kursy do Krakowa, Jaworzna, Mysłowic czy Katowic gdyby tylko gminy zgodziły się na dotację. Wszystko zależy od wójtów i burmistrzów.

też za
też za
8 lat temu

to może Kmita ruszyłby głową i zorganizował przejazd z Olkusza do Jaworzna czy nawet Mysłowic przez Bukowno i Szczakowe.

JA
JA
8 lat temu

Mieszkam w Bukownie i oczywiście jestem zdania, że powinno zostać przywrócone połączenie między naszym miastem, a Jaworznem. Jakiekolwiek. Znam wiele osób, które pracują w Jaworznie, a brak komunikacji jest dla nich problemem. Dotyczy to również mieszkańców Jaworzna dojeżdżających do pracy do Bukowna. Dojazd do lekarza specjalisty czy na rehabilitację to też problem. Oprócz tego w Jaworznie jest zalew Sosina, na którym chętnie odpoczywamy, a pod koniec 2015 r. w centrum Jaworzna zostanie otwarta nowa duża galeria z salą kinową, która będzie najbliższa w naszej okolicy. Z kolei u nas jest basen, a obok niego lody u Karolczyka, które smakują również mieszkańcom Jaworzna.

melancholia
melancholia
8 lat temu

ubolewam nad brakiem tego właśnie połączenia od lat. czy jest ono potrzebne? – z mojej perspektywy tak. czy korzystałabym z takiego połączenia? TAK, na pewno 2 razy dziennie od pon. do pt. czy byłby to pociąg, autobus czy minibus – nie ma to dla mnie znaczenia. ważne, żeby było COKOLWIEK, bo nie ma niczego, co byłoby dostępne dla ogółu mieszkańców. nie mówię o powrocie do złotego okresu komunikacji, gdy można było pokonać tę trasę pociągiem i autobusem. mówię o JAKIMKOLWIEK połączeniu. Sławków to też jest woj. śląskie, a do Sławkowa potrafi być jakoś autobus, pociąg, bus. z innymi śląskimi miastami też jakoś nie ma problemu. kursuje pociąg, bus. tam się da, z Jaworznem nie.

Szczynukowicz
Szczynukowicz
8 lat temu

Dość” bólu”,rozstań się z bulem w niedzielę.

bukowianin
bukowianin
8 lat temu

oczywiście włodarze mają gdzieś mieszkańców. Najlepiej żeby każdy z osobna przychodził i prosił na kolanach o przywrócenie połączenia… Dopóki nie przywrócą, nigdy się nie dowiedzą ilu jest chętnych… Przed wyborami była inna gadka…

yogi
yogi
8 lat temu

Fajnie jakby było połączenie Jaworzna z Bukownem. Ewentualnie Jaworzno Szczakowa – Bukowno – duzo Jaworznian jeździ do Was na basen w lato…Podobno będzie jakaś linia minibusowa, ktoś u nas złozył wniosek na taką linię…

Przemyslaw
Przemyslaw
8 lat temu

Oczywiscie ze polacznie z jaworznem jest potrzebne a zwlaszcza kolejowe ale jest ono realne gdy pkp plk zrewitalizuje 12 km odcinek lini 156 co spowodowalo by nie tylko przywrucenie przewozow regionalnych ale umorzliwilo uruchomienie polaczen TLK Katowice-myslowice- jaworzno szczakowa- bukowno – olkusz-wolbrom- tunel skad jest idealna infrastruktura w kierunku Warszawy po zlikwidowaniu tlk kordecki 01.09.2009 roku powiat olkuski jest odciety od swiata a pasazer musi przebyc trudna i kosztowna batalie przesiadkowom. Jesli na lini 62 nie poprawi sie oferta kolejowa ta linia umrze smiercia naturalna. Pozdrawiam

becadło
becadło
8 lat temu

A ja jestem ciekawy jakie byłyby możliwości aby to Gmina Wolbrom przystąpiła do ZKGKM. Autobusy olkuskiej komunikacji miejskiej dojeżdżają do Bydlina, a więc rzut beretem do Wolbromia. W pewnych godzinach, zwłaszcza w soboty i niedziele cudem jest dostanie się komunikacją zbiorową gdziekolwiek dalej niż za Wolbrom. Uważam że powinno się pochylić nad tym pomysłem. Klucze, Bolesław i Bukowno chyba nie narzekają bo autobusy widzę co chwila.