Ziemniak, kartofel czy pyra to podstawa posiłków w wielu domach. Czy jest w nim coś nadzwyczajnego? Mieszkańcy gminy Trzyciąż uważają, że tak, i co roku organizują święto tego warzywa. Nic dziwnego, na tych terenach ziemniak uprawiany jest bardzo chętnie, zarówno w dużych gospodarstwach, jak i na niewielkich poletkach.
Święto ziemniaka to dla mieszkańców okazja, by cieszyć się z plonów, choć te nie były w tym roku zbyt udane. Obfite deszcze zalały pola i w związku z tym było sporo strat. Jednak wystawa kartofli o najdziwniejszych kształtach, jak i konkurs na największy okaz odbyły się jak zwykle. Palma pierwszeństwa przypadła Marcinowi Gorgoniowi z Imbramowic, który wyhodował na swoim polu warzywo, którym z powodzeniem można by nakarmić kilkuosobową rodzinę.

Jego ziemniak ważył 1.36 kilograma. To wcale jednak nie rekord organizowanego od czterech lat ziemniaczanego święta. Na konkurs zgłaszano już bowiem okazy o wadze ponad półtora kilograma.
Święto urozmaiciły występy artystyczne przedszkolaków, uczniów szkół, kół gospodyń wiejskich oraz Zespołu Wokalno-Instrumentalnego działającego przy Orkiestrze Dętej z Zadroża. Ozdobą imprezy był występ znanego kabaretu „Paka” oraz biesiada „retro-party”, podczas której można było potańczyć w takt przebojów sprzed lat.
Jak to na plenerowych imprezach, można było nie tylko nacieszyć oczy, ale także skosztować wielu pyszności. O podniebienia gości zadbały panie z KGW, serwując na stoiskach lokalne przysmaki. Nie mogło oczywiście zabraknąć potraw przygotowanych z ziemniaków.
Tegoroczne święto ziemniaka było szczególnie okazałe, bowiem rolniczą uroczystość połączono z zakończeniem unijnej inwestycji, jaką była odnowa centrum Trzyciąża. Dotacja pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki wartej trzy miliony złotych rewitalizacji wioski udało się gruntownie odnowić boisko sportowe wraz z melioracją, oświetleniem i posadzeniem nowej murawy. Obok powstał także skatepark i altanki do grillowania. Projekt pozwolił także na budowę nowych chodników i miejsc postojowych.
Z tej okazji odbyło się uroczyste wmurowanie „Aktu dla Przyszłości”. W specjalnej tubie umieszczono informacje z opisem inwestycji oraz aktualne wydanie gazety i umieszczono ją przy pomniku upamiętniającym pacyfikację wsi Trzyciąż podczas II wojny światowej. Uroczystego wmurowania dokonali marszałek województwa Marek Nawara, starosta olkuski Leszek Konarski, sekretarz powiatu Ewa Klich oraz wójt Roman Żelazny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze