znp 1

W czwartek, 26 października w „Auli Zygmuntowskiej” olkuskiego Zespołu Szkół nr 3 odbyła gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej Związku Nauczycielstwa Polskiego oddziałów Bukowno, Klucze i Olkusz. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Sławomir Broniarz prezes krajowego ZNP.

Obchody zostały podzielone na dwie części: oficjalną i rozrywkową. W tej pierwszej padło wiele ważnych słów dotyczących obecnej sytuacji nauczycieli, tworzących przecież jedną z największych grup zawodowych w Polsce.

– Naszym dzisiejszym mottem są słowa hymnu ZNP: „Niech złącza się rozbici bo w jedności siła jest”. W tych jakże trudnych dniach, w których czujemy się poniekąd dyskryminowani i mobbingowani przez obecny rząd, a polska oświata cofa się do średniowiecza, wynika potrzeba konsolidacji, jedności i wspólnego działania – mówił podczas powitania Marek Krzykawski, prezes ZNP oddziału Olkusz. Towarzyszyły mu panie prezes sąsiednich oddziałów z Bukowna – Beata Nowakowska i z Klucz – Józefa Kamionka.

W podobnym tonie o obecnym stanie oświaty wypowiadał się Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Członek Zarządu Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki oraz Członek Rady Dialogu Społecznego.

– Obecny podział między nami nauczycielami jest ogromny: w sferze pokoleniowej pedagogów, sympatii politycznych, a także w placówkach od siebie zależnych. Jest to bardzo negatywne zjawisko określające także nasze charaktery. Podział nie wynika z tego, że któraś szkoła połączyła się z inną. Sami się podzieliliśmy. I dlatego warto się zastanowić nad kondycją zawodu nauczyciela. Jesteśmy najlepiej przygotowaną do pracy grupą zawodową w Europie. Wszyscy nam tego zazdroszczą. Prawie 99% polskich nauczycieli ma ukończone studia II stopnia, czyli zdobyli tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Niestety, przygotowanie do pracy to nie wszystko – mówił do zebranych prezes Broniarz.

Okazuje się bowiem, że według badań nawet okres wojenny nie stał się początkiem takiego podziału z jakim mamy do czynienia w środowisku nauczycielskim obecnie. – Nasza sytuacja jest bardzo skomplikowana. Jednocześnie pokazuje, że te wartości jakie niesie ze sobą funkcja nauczyciela, nie zawsze potrafimy przenieść do naszych działań. Często nas pytają, jak to jest możliwe, że inni potrafią skutecznie powalczyć o swoje, a ponad 260 tysięcy członków ZNP nie potrafiło 31 marca stanąć na wysokości zadania i powalczyć o coś, co ma ścisłe powiązanie z naszym miejscem pracy i wynagrodzeniem. Skoro wtedy uznaliśmy, że jest dobrze, to ciężko liczyć, że teraz ktoś kierując się miłością do edukacji zapewni nam większą podwyżkę płac. Wtedy mogliśmy postawić każde żądanie. Nie ma takiej siły politycznej, która byłaby w stanie przeciwstawić się grupie zawodowej liczącej ponad 600 tysięcy członków. Zmarnowaliśmy naszą szansę na długie lata, co tylko pokazało, że nie ma w nas jedności i nie ma w nas świadomości jak ważni jesteśmy – dodał Sławomir Broniarz.

znp 2

W trakcie przemówienia szef krajowego ZNP wspomniał także ponadczasowe słowa Stefanii Sempołowskiej, jednej z założycielek związku, która w 1905 roku powiedziała, że: „…nauczyciel nie może stać z boku wydarzeń, które się wokół niego dzieją”. – Ta myśl także i dziś jest niezwykle aktualna. To weryfikacja, czy my jesteśmy nauczycielami, którzy przyszli do tego zawodu z całą świadomością bagażu, odpowiedzialności, zadań i posłannictwa, czy pracujemy w szkole, bo nie mieliśmy lepszego pomysłu na życie. Bo jeżeli jesteśmy tymi, którzy wiedzą, co to znaczy być przewodnikiem młodego człowieka, to musimy sięgnąć do tej myśli Sempiołowskiej i powiedzieć: są takie momenty, kiedy ode mnie nauczyciela wymaga się znacznie więcej. Nauczyciel wolny, odważny i niezależny w swojej myśli oraz przekonaniu wychowa odpowiedzialnego ucznia. Natomiast nauczyciel konformista, który za każdym razem zadaje sobie pytanie, co ja mogę stracić – czyli nauczyciel tchórz, takiego ucznia nie wychowa. I teraz najważniejsze pytanie: Jakich absolwentów chcemy wychować? Jesteśmy szanowani w całej Europie, zazdroszczą nam posiadanych umiejętności i wyników naszych uczniów, ale apeluję o większą jedność i wiarę w to, że damy radę! – apelował do swoich kolegów po fachu prezes Broniarz.

Oprócz przemówień nie zabrakło tradycyjnych nagród i wyróżnień. Wręczono Złote Odznaki ZNP, Odznaki za 50-letnią przynależność do Związku, legitymacje dla nowych członków ZNP, a także podziękowano tym nauczycielom, którzy po wieloletniej pracy w szkole i strukturach związku zdecydowali się odejść na emeryturę. Zaprezentowano również dotychczasową działalność ZNP oddziałów Bukowno, Klucz i Olkusz.

Po części oficjalnej, nadszedł czas na tę mniej formalną. Na scenie wystąpił zespół „Folk Express” grupa przyjaciół z Koszęcina w składzie: Jacek Kapica, Marian Chrobak, Monika Korpusik, Ewa Błaszczyk i towarzyszący im przy sprzęcie Mateusz Pyrek. Artyści w dwóch odsłonach zaprezentowali kultowe utwory musicalowe, ludowe i biesiadne. Zabawie nie było końca.

Organizatorzy obchodów Dnia Edukacji Narodowej ZNP 2017:
ZNP Olkusz, Bukowno i Klucze, Stowarzyszenie Teatralno-Literackie, ZS nr 3 im. Antoniego Kocjana, Zespół Szkół nr 4 im. KEN.

znp 3

{joomplu:72669}{joomplu:72648}{joomplu:72594}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze