1

2 marca 2018 r. w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne historycznie wydarzenie. Podczas trzeciego dnia Rekolekcji Wielkopostnych zorganizowaliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły – Władysława Gnysia. W związku z tą okazją, zaprosiliśmy wyjątkowych gości, którzy przyjechali do nas ze Szkoły Podstawowej im. kpt. pilota Mieczysława Medweckiego w Morawicy: dyrektora Szkoły pana Zbigniewa Pawłowskiego, uczniów oraz ich rodziców.

Bardzo się ucieszyliśmy, że przyjęli zaproszenie i wspólnie z nami najpierw uczestniczyli we Mszy świętej w intencji Szkoły i patrona : Władysława Gnysia, a następnie wzięli udział w uroczystym apelu, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

2

Co łączy nasze szkoły? Nasza szkoła nosi miano kapitana pilota Władysława Gnysia a szkoła podstawowa w Morawicy – kapitana pilota Mieczysława Medweckiego. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że obaj panowie są bohaterami, którzy walczyli za naszą ojczyznę. W dniu 1 września 1939 roku nad ranem Władysław Gnyś wraz z Mieczysławem Medweckim wystartowali do lotu bojowego z lotniska polowego w Balicach. Po krótkiej potyczce z niemieckimi samolotami, Medwiecki został zestrzelony nad Morawicą natomiast Gnyś odskoczył od przeważającego liczebnie wroga. Kilka minut później nad miejscowością Żurada zaatakował niemieckie bombowce i zestrzelił je.

3

Aktualnie w 18 – tą rocznicę śmierci Patrona Szkoły Władysława Gnysia zapoczątkowaliśmy nowy rozdział tej historii. Po uroczystym powitaniu wszystkich zgromadzonych, głos zabrała pani dyrektor Renata Pogodzik, składając podziękowania gościom za przybycie i zapraszając do wspólnej uroczystości i wzajemnej współpracy. Po przemowie pana dyrektora Zbigniewa Pawłowskiego, rozpoczęliśmy nasz program muzyczno – słowny, upamiętniający obu pilotów. Po występie artystycznym nasi goście mogli zapoznać się z galerią fotografii i eksponatów zgromadzonych w Sali Patrona oraz obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą osoby Władysława Gnysia i historii naszej Szkoły. Uczniowie ze Szkoły w Morawicy również przygotowali własną prezentację, przedstawiającą naszym uczniom postać pilota Medweckiego. Opowiedzieli nam również o swojej szkole, Patronie i miejscowości, w której mieszkają.

4

Jesteśmy przekonani, że to spotkanie pozwoliło utrwalić wiedzę i pamięć o naszych Patronach – Władysławie Gnysiu i Mieczysławie Medweckim. Pragniemy gorąco podziękować naszym gościom ze szkoły Podstawowej w Morawicy za udział w tym ważnym dla nas dniu. Gorąco wierzymy, iż to, co zapoczątkowaliśmy, przyniesie nam wiele dobrego.

5

Przyczyniamy się wspólnie do kultywowania tradycji i nie zapominamy o tych, którzy na tę pamięć zasługują. Nasze Szkoły są przykładem takiej postawy. Wierzymy i mamy nadzieję, ze przyszłość będzie dla nas czasem pogłębiania tej znajomości i przyjaźni między nami.

SP w Żuradzie

6

7

8

9

10

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze