01

 

Tegoroczne obchody 155. rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo zbiegły się z jubileuszem 10-lecia współpracy Olkusza z partnerskim miastem Pontenure. Z tej okazji przez kilka dni w Olkuszu gościła delegacja z Włoch.

Uroczystość upamiętnienia bohaterskiego pułkownika odbyła się pod jego pomnikiem na Starym Cmentarzu. – Pamiętamy o pułkowniku Francesco Nullo przede wszystkim ze względu na jego zasługi dla Powstania Styczniowego. Na wezwanie Garibaldiego, któremu w jednej z bitew uratował życie, ruszył na pomóc walczącej o wolność Polsce. Po pierwszych sukcesach dotarł wraz z powstańcami pod Krzykawkę. Tam, dokładnie 155 lat temu, doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi, w której Francesco Nullo ponosi śmierć. Niedługo potem, w miejscu przed którym stoimy, został pochowany – przypominał sylwetkę Francesco Nullo olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

14

Po złożeniu kwiatów przez delegacje: miast partnerskich, kombatantów, posłów na Sejm RP Ziemi Olkuskiej, gminy Bolesław, olkuskich szkół, stowarzyszeń i instytucji, zarządu osiedla Centrum, Rady Seniorów, związków zawodowych, PTTK oraz harcerzy goście udali się do Szkoły Podstawowej nr 4. Tam podsumowano 10 lat przyjaźni Olkusza i Pontenure. – Akt podpisania porozumienia stanowił przypieczętowanie niezwykłej sympatii oraz chęci wzajemnego poznawania się mieszkańców Olkusza i Pontenure. Partnerskie relacje są zasługą zaangażowania władz obydwu miast i działaczy społecznych. W tym miejscu nie sposób nie docenić licznych inicjatyw olkuszanki mieszkającej w Pontenure Pani Teresy Musiał Casali, szkół, ośrodków kultury oraz samych mieszkańców. Przez ponad dekadę setki olkuszan i mieszkańców Pontenure wzięły udział we wspaniałych projektach, których efektem są nie tylko trwające po dziś dzień przyjaźnie, ale także lepsza znajomość kultury, historii i obyczajów obu miast oraz państw – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

09

-Pamięć o Francesco Nullo i jego towarzyszach, ale również o poległych na ziemi włoskiej polskich patriotach, o czynach II Korpusu Polskiego generała Andersa, jeszcze dzisiaj żywi głębokiego ducha przyjaźni, który jednoczy nasze dwa narody i to dlatego jesteśmy tutaj wszyscy dzisiaj aby złożyć hołd tym bohaterom – mówił przed pomnikiem Francesco Nullo przewodniczący włoskiej delegacji Roberto Modenesi.

Goście z Włoch byli pod ogromnym wrażeniem artystycznych umiejętności uczniów „Czwórki”. Młodzi artyścw gorąco oklaskiwanym spektaklu przedstawili postać bohaterskiego pułkownika. 

Przewodniczący delegacji assesor ds. kultury i współpracy międzynarodowej Pontenure Roberto Modenesi, prezes Stowarzyszenia Pontenure Kultura i Sztuka Franco Zerilli oraz wspomniana wcześniej Teresa Musiał Casali podczas pobytu w Olkuszu uczestniczyli w obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na rynku, wysłuchali koncertu w Galerii BWA w wykonaniu Rebecca Brusamonti (sopran) i pianistki Simona Puzzi, zwiedzali też Olkusz.
Spore zainteresowanie gości z Włoch wzbudziła wystawa na olkuskim rynku, dotycząca partnerskiej współpracy Olkusza z Pontenure, a opracowana przez Teresę Musiał Casali i Jacka Sypienia. Będzie ona prezentowana również we Włoszech. Drugie strony plansz ilustrują współpracę partnerską Olkusza i niemieckiego miasta Schwalbach am Taunus. Wystawa została opracowana przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” i koła partnerskiego w Schwalbach. Scenariusz wystawy i teksty opracowali Genowefa Bugajska – prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” oraz Jacek Sypień, a konsultacji graficznej udzielił Stanisław Jakubas. Wystawę na rynku można oglądać do końca maja.

Główne obchody jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusz-Pontenure zorganizowali burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu. Partnerami byli Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, czasopismo Głos Seniora, Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Fr. Nullo oraz Stowarzyszenie Miasta Partnerskie w Olkuszu.

{joomplu:76437}{joomplu:76449}{joomplu:76460}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze