Nieco ponad tydzień temu Miejski Ośrodek Kultury gościł uczniów olkuskich szkół rywalizujących przy pomocy kredek i pędzli o nagrody w dorocznym konkursie Eko-plast.  W sobotę, 20 kwietnia, również w MOK odbyła się uroczysta gala laureatów oraz otwarta została wystawa najlepszych konkursowych prac.
Ochłodzenie pokrzyżowało plany organizatorów. Zamiast plenerowego Eko-festynu w promieniach wiosennego słońca, impreza musiała odbyć się w sali widowiskowej MOK, za to rozgrzały ją gorące brawa na cześć nagrodzonych, zaś wiosenną atmosferę wniosły występy muzyczne i taneczne oraz oczywiście wystawa poświęconych ekologicznej tematyce prac. – Uczniowie szkół podstawowych w tym roku mieli zadany temat „Jestem przyjacielem przyrody”, a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych tworzyli pod dyktando dwóch słów: „Żywioły Ziemi”. Powstały prace ciekawe i przemyślane, a warto przypomnieć, że nie ma wątpliwości co do ich autorstwa, gdyż wykonywane były w tym budynku – powiedziała przed wręczeniem nagród dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan.
 
Efekty artystycznej rywalizacji ponad 70. uczestników tegorocznej edycji Eko-plast oceniało jury w składzie: kierownik Działu Artystycznego MOK i główny koordynator konkursu Beata Soboń, instr. plastyki MOK Klaudia Zub-Piechowicz oraz insp. Kinga Grela z wspierającego od lat ten konkurs Wydziału Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
 
Jako pierwsi werdykt usłyszeli uczniowie szkół podstawowych. W kategorii klas I-III dwie I nagrody z rąk Grażyny Praszelik-Kocjan oraz Kingi Greli odebrali: Karolina Pasek z SP w Żuradzie oraz Paweł Gęgotek z SP Nr 4 w Olkuszu. Równorzędne II nagrody otrzymały: Maria Bigaj z SP w Witeradowie i Kasia Jochymek z SP Nr 1. Dwie III nagrody zostały przyznane Oli Wyrostek z SP Nr 5 oraz Helenie Gałce z SP w Sienicznie. Ponadto jury wyróżniło prace: Mai Bochenek z SP Nr 1, Krzysztofa Kowala z SP Nr 2, Karoliny Dutkiewicz z SP Nr 3 oraz Amelii Lewowskiej, Karoliny Łydki i Julii Gregorczyk reprezentujących świetlicę MOK w Żuradzie.
 
W kategorii uczniów klas IV-VI znów dwie prace zasłużyły na I nagrodę, a ich autorkami okazały się: Martyna Białaś i Kamila Jewiarz, obie z SP Nr 6. II nagrodę otrzymała Izabela Byczek z SP w Osieku. Wyróżnieniami docenione zostały rysunki: Małgorzaty Skoczek z SP Nr 1, Natalii Czapli z SP Nr 4, Dominiki Kamińskiej z SP Nr 2, Klaudii Pomiernej z SP w Zawadzie, Katarzyny Skubis z SP w Żuradzie oraz Angeliki Dziewiczyn z SP Nr 10.
Wśród gimnazjalistów najwyżej ocenione zostały „Żywioły Ziemi” w plastycznej interpretacji Gabrieli Goraj z Gimnazjum Nr 4. Równorzędne II nagrody otrzymały: Maja Skowronek z Gim. Nr 3, Kamila Osmenda z Gim. Nr 2 oraz Maria Starowicz z Gim. Nr 4. Dwie III nagrody trafiły do Marcina Jurczyka z Gim. Nr 3 i Alicji Chmiel z Gim. Nr 1.  Wyróżniono też Karolinę Tylibę z Gim. Nr 1, Magdę Dołęgę z Gim. Nr 3 oraz Oliwię Marchewkę z Gim. Nr 4.
I nagrodę i zarazem jedyną w kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało Jagodzie Kwiatkowskiej z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu.
 
Ceremonię zakończyło wręczenie dyplomów nauczycielom – opiekunom uczestników Eko-plastu. Uczniów olkuskich szkół do konkursu przygotowywali: Urszula Baran, Grażyna Matyjasik, Mira Indyka, Halina Orlińska, Małgorzata Goc, Ewa Chwast, Katarzyna Michalska, Krystyna Janiów, Ewa Janczyk, Renata Guzik, Renata Pogodzik, Beata Kluczewska, Dorota Milka, Dorota Ćwięczek, Anna Kołodziejczyk, Eulalia Zacłona-Kulawik, Dorota Szymiec, Barbara Knap, Marcelina Ciepał, Dorota Ślęzak, Małgorzata Dziubanowska, Małgorzata Wróbel, Małgorzata Kocjan, Joanna Jurkiewicz, Ewa Gutkowska-Żak, Joanna Stachowicz Kałużna, Jolanta Banyś, Jadwiga Stasiak , Anna Brzezińska, Leszek Nadobny i Arkadiusz Królewicz.
 
Przerwy między wręczaniem nagród w poszczególnych kategoriach umilały publiczności piosenki w wykonaniu podopiecznych Sekcji Wokalnej i Sekcji Instrumentalnej MOK oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 2, popisy taneczne formacji hip-hopowej ze Szkoły Tańca Wena, a także koncert najmłodszych adeptów sztuki gry na skrzypcach z olkuskiej Szkoły Suzuki.
 
Po uroczystości i zwiedzaniu wystawy prac laureatów konkursu Eko-plast goście mieli okazję obejrzeć, a także zakupić sadzonki ogrodowych i doniczkowych roślin ozdobnych z kluczewskiej szkółki Kalina.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze