1

Uroczystym spotkaniem z wicestarostą Panem Janem Orkiszem, zakończyła się II edycja projektu Stowarzyszenia Res Sacra Miser  – „Młodzież w działaniu-Olkuska Szkoła Liderów”. Uczestniczyli w niej, podobnie jak w I edycji, wolontariusze Klubu Ośmiu – Młodzieżowego Wolontariatu, działającego w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Dominika Konstanty i Łukasz Solich z drugiej klasy  liceum oraz Sylwia Jałowiec z klasy trzeciej technikum,  w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG, zrealizowali inicjatywę „Lepszym okiem na świat. Profilaktyka wzroku”. Uczniowie swój projekt  skierowali  do odbiorców w różnym wieku, począwszy od dzieci szkół podstawowych, poprzez gimnazjalistów i licealistów, aż do szerokiego grona dorosłych mieszkańców powiatu olkuskiego. Przeprowadzona wśród uczniów „Ekonomika” ankieta , potwierdziła ogólnodostępne dane statystyczne, które chorobę krótkowzroczności określają mianem „epidemii”. Ankieta potwierdziła również wpływ nowoczesnych technologii na jakość naszego widzenia. W wyniku zestawienia danych statystycznych oraz przeprowadzonych przez liderów badań, uczniowie stwierdzili, że problem chorób oczu ma charakter globalny dlatego postanowili ze swoją inicjatywą wyjść poza lokalne środowisko.

2Wolontariusze przygotowali projekt, którego celem miało być zwrócenie uwagi na problem pogarszającego się wzroku wśród dzieci i młodzieży oraz podjęcie związanej z tym profilaktyki. Uczniowie postanowili powiązać akcję profilaktyczną  z charytatywną. Zainspirowani postacią Olkuszanina dra Bogdana Szczygła, który przez wiele lat pracował jako lekarz w Afryce nawiązali współpracę z Fundacją Okuliści dla Afryki z zamiarem włączenia młodych ludzi z powiatu olkuskiego,  w ogólnopolską zbiórkę okularów, prowadzoną przez Fundację z Jaworzna. W Afryce głównym problem jest brak właściwej opieki medycznej, w tym okulistycznej. Wolontariusze dysponując innymi możliwościami postanowili wesprzeć profesjonalne działania lekarzy. Wpisując się w tradycję naszego miasta, związaną z sylwetką dra Szczygła, założyciela Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu, wolontariusze  Klubu Ośmiu zrealizowali w projekcie następujące zadania: wspólne zwiedzanie Muzeum Afrykanistycznego z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowej im. Jana Pawła II w Olkuszu,  zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu plastycznego „Gdzie wzrok nie sięga-zobacz Afrykę”, opracowanie plakatu propagującego zbiórkę okularów z wykorzystaniem prac podopiecznych Świetlicy.

3W ramach  zajęć edukacyjnych, zrealizowanych z podopiecznymi Świetlicy wolontariusze przedstawili dzieciom prezentację multimedialną „Historia okularów” oraz krótkie filmiki dot. chorób oczu oraz profilaktyki wzroku. Dzieci  poprzez  zabawy edukacyjne mogły doświadczyć znaczenia innych zmysłów w życiu człowieka przy słabym wzroku lub jego utracie. Licealiści ZS nr 3 uczestniczyli w warsztatach podnoszących świadomość społeczną na temat niepełnosprawności, przeprowadzonych  przez panią Annę Gałecką – Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Olkuszu. Podczas warsztatów uczniowie brali udział w symulowanych sytuacjach niepełnosprawności, w których mieli okazję zmierzyć się z ograniczeniami wynikającymi z całkowitego lub ograniczonego widzenia.  Bezwzrokowe poruszanie się po sali, posługiwanie się czujnikiem cieczy,  poznanie zasad pisma punktowego, stanowiło próbę odtworzenia barier, które wynikają z ograniczeń, jakie stawia ludzki organizm osobom niepełnosprawnym z powodu chorób oczu.

4

Realizację projektu wspierały nauczycielki ZS nr 3: Agnieszka Antosiewicz, Anna Kajda oraz opiekunki szkolnego Klubu Ośmiu Urszula Jurczyk oraz Wiesława Syguła.
Projekt ma ciąg dalszy w postaci akcji „Okulary dla Afryki”, którą przeprowadzamy we współpracy z Fundacją „Okuliści dla Afryki”. Plakaty informujące o Akcji ukazały się już w szkołach oraz różnych instytucjach powiatu. Zapraszamy do udziału w zbiórce. Szczegółowe informacje można uzyskać u autorów projektu, koordynatorek wolontariatu ZS nr 3 w Olkuszu oraz na stronie http://okuliscidlaafryki.pl/jak-pomoc/zbiorka-okularow/.

Klub Ośmiu

5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze