Zaczynała w olkuskiej „Dwójce”, pod okiem Olgi Śladowskiej, nauczycielki plastyki, rozwijała swój talent i realizowała pasję. Pasja przerodziła się w życiową drogę. Najpierw dąbrowskie Liceum Sztuk Plastycznych, w końcu akademia Sztuk Pięknych. Kiedyś prace Hanny Sowińskiej wystawiano pośród dzieł innych olkuskich młodych twórców. Teraz ma swoją indywidualną wystawę. Można na niej zobaczyć, jak artystka poszukiwała własnej drogi malarskiej.
Hanna Sowińska jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Od 2003 roku jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Swoje umiejętności malarskie rozwija w pracowni prof. Stanisława Wiśniewskiego. Jest stypendystką  Socrates-Erasmus w Artesis Hogeschool w Antwerpii.
Pod koniec sierpnia wyjeżdża do Antwerpii, aby doskonalić sztukę witrażu w słynnej szkole witrażu.
Zawsze pilna i pracowita – tak pod względem twórczym, jak i społecznym – tak mówi o niej jej nauczycielka, Olga Śladowska. – Prace plastyczne Hani były i są przedmiotem wielu aukcji charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. zakup transportera schodowego dla  ucznia Gimnazjum nr 1 w Olkuszu w 2001. Hania nigdy nie odmówiła nam pomocy i wspierała takie akcje. Stale uczestniczyła też w zainicjowanych przeze mnie wystawach z cyklu „Młodzi twórcy” – mówi Olga Śladowska.
Wystawy „Młodych twórców” organizowane były przez 5 lat. Ostatnia odbyła się w ubiegłym roku. Przedstawiano na nich osiągnięcia uczniów, którzy rozpoczynali swoją drogę twórczą w olkuskiej „Dwójce” i Gimnazjum nr 1, a kontynuowali z powodzeniem w dąbrowskim „Plastyku”. Przyjęło się nawet określenie „Olkuska Grupa”, które określało 17 osób – podopiecznych Olgi Śladowskiej, wysoko ocenianych przez pedagogów tej szkoły. Dobrym duchem „Grupy”  był Stanisław Stach, zasłużony artysta i  pedagog  tej szkoły.
Hania jako pierwsza z młodych twórców  pokazała swoje malarstwo na wystawie indywidualnej. To kolejny etap jej  artystycznego rozwoju. Obrazy uwidaczniają  proces poszukiwania własnej drogi malarskiej artystki – od umiarkowanego realizmu, aż po  malarstwo nasycone szkołą prof. Wśniewskiego oraz delikatne i wrażliwe malarstwo – wyraz fascynacji naturą i przedmiotem, podbudowane  solidnym akademickim  warsztatem. Są tu olejne martwe natury, akty oraz najchętniej malowane przez Hanię pejzaże, tworzone miękkimi, stonowanymi plamami. Tuż obok znajdują się obrazy emanujące ekspresją, intrygujące odważnymi pociągnięciami pędzla i barwami, jak przyznaje autorka, zmierzające coraz wyraźniej w kierunku abstrakcji. Ci, którzy znają malarstwo olkuszanki, natychmiast to dostrzegli. Jak podkreśliła, otwierając wystawę, Klaudia Zub-Piechowicz, Hania zaskakuje tym razem nowymi, ekspresyjnymi, dynamicznymi pracami. Kontrastują one z subtelną postacią i charakterem młodej malarki.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nullo. Potem przeniesiona zostanie do Osiedlowego Klubu Przyjaźń przy ul. Legionów Polskich.
Iwona Krzystanek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze