adam sowula

Olkusz ma nie tylko spore grono ambitnych fotografujących, ale też może pochwalić się przedsięwzięciami służącymi rozwijaniu owej pasji wśród mieszkańców. To m.in. Sekcja Fotograficzna MOK i Olkuski Klub Miłośników Fotografii, wystawy „Fotograficy Olkuscy”, a także fotograficzne warsztaty. W piątek 8 kwietnia 2016 r. Antoni Kreis i Beata Mendrek-Mikulska – cenieni twórcy oraz pedagodzy, członkowie ZPAF – poprowadzili zajęcia poświęcone autoportretowi w fotografii.

Wszystkich przybyłych na warsztaty do olkuskiego MDK powitał Adam Sowula, fotografik, instruktor, a także inicjator wielu propagujących fotografię wydarzeń. Nikt nie spodziewał się, że oddając głos prowadzącym przyczyni się do niemałego zaskoczenia. Antoni Kreis, od kilku lat regularnie odwiedzający Srebrne Miasto w rolach Komisarza wystaw „Fotograficy Olkuscy” oraz prelegenta, stwierdził w pierwszych słowach, iż celem tych warsztatów jest… zniechęcenie do autoportretu.

 

prowadzacy1

Spragnionych fachowej wiedzy uczestników spotkania z osłupienia szybko wyrwała Beata Mendrek-Mikulska wyjaśniając, co jej starszy kolega miał na myśli. Zaraz potem okazało się, że wśród obecnych na sali nikogo nie trzeba było zniechęcać do modnej obecnie, fotografii autoportretowej określanej mianem „selfie”, zazwyczaj bezmyślnej i pozbawionej jakichkolwiek walorów estetycznych. Jeśli ktoś traktuje robienie zdjęć, jako coś więcej niż tylko utrwalanie częstokroć banalnych epizodów z własnego życia i życia swoich bliskich, jeśli fotografia stanowi dla kogoś medium do wyrażania siebie i swych artystycznych wizji, to z pewnością nie ulegnie tej modzie.

uczestnicy

Za to wcześniej czy później ulegnie magii artystycznego autoportretu. Tak zgodnie twierdzą Beata Mendrek-Mikulska i Antoni Kreis, poświadczając tę tezę własnymi doświadczeniami. W oparciu o wyświetlane podczas warsztatów zdjęcia i filmy z autorskich projektów, m. in. „Reinkarnacje” oraz „Współodczuwanie”, uzmysłowili olkuszanom, jak wiele można za pomocą tej dziedziny fotograficznej sztuki powiedzieć o człowieku. Jednocześnie uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się, jak trudną obiorą drogę idąc w ślady prelegentów. Ukazanie duchowego ludzkiego wnętrza, charakteru, osobowości za pomocą dwuwymiarowego obrazu, to nie lada wyzwanie. Szczególnie, gdy za cel bierze się własne wnętrze.

prowadzacy2

Zajęcia, takie jak te, prowadzone przez takich jak Beata Mendrek-Mikulska i Antoni Kreis artystów oraz pedagogów, są nawet w tak trudnej dziedzinie bardzo pomocne. Dzięki udzielanym przez nich poradom oraz ilustrującym te wskazówki zdjęciom świat fotograficznego autoportretu stał się mniej enigmatyczny, łatwiejszy do zrozumienia, a tym samym bardziej pociągający. Być może za jakiś czas zorganizowana zostanie w Olkuszu wystawa autoportretów autorstwa uczestników piątkowego spotkania w MDK.

prowadzacy3

W warsztatach tych wzięli udział m.in. członkowie Sekcji Fotograficznej MOK, Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii oraz słuchacze olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze