Od 5 do 7 marca 2013 r. Miejski Ośrodek Kultury gościł najlepszych szachistów wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego województwa, po raz kolejny rywalizujących w Olkuszu o mistrzowskie tytuły i puchary Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego.
Młodych zawodników i ich opiekunów powitali przedstawiciele organizatorów: członek zarządu Małopolskiego SZS Marcin Bujas, prezes powiatowego SZS Andrzej Feliksik, prezes UKS „Czarny Koń” Waldemar Czarnota oraz dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, której przypadł zaszczyt otwarcia rozgrywek. – Kolejny raz Olkuszowi powierzony został honor gospodarza wojewódzkich mistrzostw Szkolnego Związku Sportowego. Zapewne nie bez znaczenia dla tej decyzji jest fakt, że z Olkusza wywodzą się arcymistrzowie, mistrzowie Polski, Europy i Świata, że tu powstała i działa pierwsza w kraju Akademia Szachowa Anatolija Karpowa. Życzę wszystkim naszym gościom miłego pobytu w Srebrnym Mieście i zachęcam do odwiedzania nas nie tylko przy okazji szachowych imprez. – mówiła podczas inauguracji zawodów dyrektor Grażyna Praszelik-Kocjan.

W chwilę po przypomnieniu regulaminowych zasad przez sędziego głównego zawodów Pawła Czarnotę, przy czarno-białych planszach rozpoczęły się trwające po kilka godzin przez trzy dni zmagania. 5 marca rozegrana została Małopolska Licealiada, 6 marca – Małopolska Gimnazjada, zaś 7 marca – Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, w której rywalizowali uczniowie podstawówek. – Łącznie do finału zgłoszonych zostało 270 zawodników. Impreza odbywa się w Olkuszu trzeci rok z rzędu. Najlepsi szachiści z całej Małopolski walczą w naszym mieście o tytuły mistrzów województwa. To nie tylko efekt olkuskich szachowych tradycji, ale też dowód na dobrą organizację naszych imprez. Mam nadzieję, że wśród najlepszych podczas tych finałów nie zabraknie też olkuskich zawodników. – powiedział nam członek zarządu Małopolskiego SZS i sekretarz powiatowego SZS Marcin Bujas.

Nie pomylił się w ocenie szans gospodarzy, gdyż Licealiadę dziewcząt wygrała Aleksandra Lach z IV LO w Olkuszu. Natomiast w Licealiadzie chłopców zwyciężył Mirosław Lewicki z III LO w Tarnowie. Z kolei Gimnazjada dziewcząt zakończyła się triumfem Anny Marczuk z Gimnazjum Salezjańskiego w Krakowie, zaś wśród chłopców najwyższy wynik uzyskał Konrad Buś z Gimnazjum w Wieliczce. Igrzyska dziewcząt wygrała Honorata Kucharska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie, a Igrzyska chłopców – Szymon Gumularz startujący w barwach TS „Wisła” Kraków.

Aleksandra Lach, mająca na koncie tytuły zdobyte na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata, nie była jedyną reprezentantką Olkusza mogącą poszczycić się na tej imprezie dobrymi wynikami. Trzecie miejsce w Licealiadzie chłopców zdobył Kamil Tomsia z I LO w Olkuszu. Również trzecie miejsce, lecz w Igrzyskach chłopców, wywalczył Mateusz Lis ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu, zaś czwartą lokatę w Igrzyskach dziewcząt zajęła jego szkolna koleżanka Alicja Cebula.

Gratulujemy!

Pełne wyniki zawodów znaleźć można na stronie internetowej: http://www.chessarbiter.com/turnieje.php

Tekst nadesłany przez Jarosława Medyńskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OOO....OOO
OOO....OOO
11 lat temu

NAJWIECEJ DLA SPORTU SZACHOWEGO (jezeli jak mozna nazwac) ZROBIL W OLKUSZU PAN WALDEMAR CZARNOTA A TERAZ JEGO SYN PAWEL. OLKUSZ POWINIEN BYC DUMNY Z JEGO OSIAGNIEC. 🙄 GRATULUJE PANIE WALDEMARZE.