bohaterowie niepodległej 1

Na zakończenie 2018 roku w IV LO im. K.K. Baczyńskiego w szkolnej Galerii Na Piętrze odbył się wernisaż Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie Niepodległej”. Został zorganizowany pod patronatem Kuratorium Oświaty i Starosty Powiatu Olkuskiego Pawła Piasnego. Impreza stała się symbolicznym zamknięciem cyklu szkolnych przedsięwzięć podejmowanych przez liceum w celu uczczenia 100 – lecia odzyskania niepodległości.

IV LO na przestrzeni prawie 30 lat swego istnienia było organizatorem konkursów plastycznych, w tym również wielu o zasięgu ogólnopolskim. Największe przedsięwzięcia wiązały się z obchodami rocznicowymi. Zawsze były też sposobem zachęcania początkujących artystów do refleksji na podstawowymi wartościami.

Rok 2018, ze względu na jego jubileuszowy charakter, zaowocował Ogólnopolskim Konkursem Plastycznym „ Bohaterowie Niepodległej”. Ideą konkursu było zwrócenie uwagi – z jednej strony na „ojców” niepodległej Polski, z drugiej – na te postacie, które kształtowały obraz narodu świadomie korzystającego z prawa do wolności. Chodziło o zainteresowanie młodzieży osobami, które w latach 1918 – 2018 współtworzyły obraz Polski. Dla organizatorów istotne było, aby zauważono fakt, że nie byli to tylko politycy, ale również ludzie nauki, mediów, kultury, w tym również kultury popularnej.
Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej lub graficznej w formie plakatu. Profesjonalne Jury oceniało oryginalność, estetykę, wrażenie artystyczne, samodzielność wykonania.

bohaterowie niepodległej 2

W rywalizacji wzięły udział 132 prace z 29 szkół z Polski, spośród których Jury w składzie: mgr Katarzyna Polak ( przewodnicząca, dyrektor IV LO), Stanisław Wywioł (artysta malarz, komisarz konkursu i kurator wystawy), mgr Zofia Rola – Wywioł (artysta plastyk), dr hab. ASP w Krakowie Stanisław Jakubas, mgr Beata Soboń (artysta grafik, dyrektor MOK w Olkuszu), mgr Agata Majta (nauczyciel j. polskiego), wyróżniło 11 plakatów, a 14 zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej.

Wernisaż otworzyła dyrektor IV LO Katarzyna Polak. Następnie głos zabrała pani Anna Dziedzic, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, zwracając uwagę na wysoki poziom artystyczny prac. Podkreśliła także oryginalny sposób, w jaki młodzi ludzie dali wyraz swoim myślom i emocjom. Stanisław Wywioł i Stanisław Jakubas skomentowali wystawę od strony merytorycznej. Zaznaczyli, że prace były bardzo pomysłowe i wykonane z ogromną dbałością o stronę techniczną. Na koniec głos zabrał Michał Masłowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej krakowskiego IPN, reprezentujący również fundatora nagród. Na koniec wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej uczestnicy zwiedzili wystawę.

bohaterowie niepodległej 3

Nagrodzone i wyróżnione prace zostały przysłane z Gdyni, Poznania, Torunia, Siedlisk, Legnicy, Brzany, Legnicy, Dzierżoniowa, Pawłowic, Siekierczyna, Bukowna, Osieka, Olkusza.
Pełna lista uczestników znajduje się na stronie IV LO – www.4lo.ilkus. pl

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom i ich pedagogom oraz dyrekcjom szkół biorących udział w konkursie. Dziękują z propagowanie patriotyzmu i historii Polski wśród młodzieży. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób powstały liczne prace o ciekawych, różnorodnych rozwiązań plastycznych.

IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze