Złota polska jesień to dobra pora na pokazywanie naszego kraju gościom z zagranicy. Z takiego założenia wyszło IV LO i zorganizowało na przełomie września i października wymianę z zaprzyjaźnioną szkołą z Belgii. Szesnastu uczniów z Sint Dimpna w Geel gościło w Olkuszu i okolicznych miejscowościach będących miejscem zamieszkania ich polskich koleżanek i kolegów.

Historia wymian ze szkołą z regionu Antwerpii trwa już niema ćwierć wieku! Zabrzmiało patetycznie, ale to prawda. Wszystko zaczęło się w roku 1995 w związku z realizacją pilotażowego programu unijnego ECCE, który przyniósł szkole trzecie miejsce w finale europejskim w Brukseli i zapewnił wejście do cyklicznego projektu SOKRATES COMENIUS. Jego realizacja zakładała wykonywanie różnego rodzaju zadań w zespołach międzynarodowych. „Czwórka” znalazła się w grupie w skład której wchodziła młodzież z Włoch, Finlandii, Hiszpanii i Belgii. Z wszystkimi zespołami współpraca układała się bardzo dobrze, ale ze belgijską szkołą z Geel, nawiązała się szczególna nić sympatii. Po zakończeniu projektu, postanowiono podtrzymać kontakt i tak rozpoczęły się tzw. wymiany.

Uczestnicząca w projekcie młodzież ma okazję nie tylko szlifować język angielski i poznawać ciekawe miejsca w zwiedzanych regionach. Wymiany są szkołą życia. Uczą dialogu z człowiekiem pochodzącym z innej kultury, o odmiennej mentalności. Dużo trzeba włożyć starań w to, żeby jak najlepiej pokazać swoją małą ojczyznę. Pocieszający jest zapewne fakt, że z tym problemem mierzą się zarówno uczniowie z Polski jak i Belgii. Co więcej – doskonale sobie radzą!

W marcu 2020 planowana jest rewizyta. Młodzież zobaczy więc Geel wiosną… To też dobra pora na zwiedzanie!

IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze