finisaz wystawy bergamo1

W ubiegły poniedziałek uroczyście zamknięta została wystawa pt. „Bergamo. Miasto pułkownika Francesco Nullo i włoskich partnerów Olkusza”. Prezentowaną od 3 maja na olkuskim Rynku wystawę przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu we współpracy z organizacją Turismo Bergamo.

Plenerowa wystawa udostępniona została zwiedzającym podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja i tuż przed uroczystościami związanymi ze 151 rocznicą śmierci pochodzącego z Bergamo pułkownika Francesco Nullo, bohatera włoskich walk niepodległościowych oraz Powstania Styczniowego. Podczas bitwy pod Krzykawką 5 maja 1863 roku płk F. Nullo został śmiertelnie ranny, jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu z Olkuszu. Na wystawie można oglądać przeszło pięćdziesiąt fotografii prezentujących atrakcje turystyczne i zabytki Bergamo, które od 2009 roku łączy z Olkuszem umowa partnerska. Jedna z tablic wystawy poświęcona jest osobie pułkownika Francesco Nullo. Fotografie zostały przekazane przez organizację Turismo Bergamo.
 
finisaz wystawy bergamo216 czerwca 2014 roku wystawę uroczyście zamknął burmistrz Dariusz Rzepka przy udziale zastępcy burmistrza dra Włodzimierza Łysonia, dyrektor MOK Grażyny Praszelik-Kocjan oraz nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. pułkownika Francesco Nullo. Burmistrz opowiadał uczestnikom finisażu o prezentowanych na wystawie miejscach w Bergamo, które miał okazję poznać przy okazji zawierania umowy partnerskiej.
 
Przy okazji wystawy została opracowana ulotka, w której przedstawiono historię kontaktów partnerskich Olkusza i Bergamo oraz krótkie prezentacje obu miast. Ulotkę w języku polskim i angielskim, podobnie jak wystawę, przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Dział Wystawienniczo – Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz, we współpracy z Guglielmo Redondi i Lisą Legramandi. Bezpłatna ulotka jest dostępna w placówkach MOK.
 
Nasze partnerskie miasto Bergamo nie tylko sfinansowało produkcję wystawy, lecz również przekazało materiały promocyjne, ulotki, mapy turystyczne oraz foldery w języku włoskim i angielskim, dystrybuowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.
 
MOK Olkusz
Zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury – Dział Wystawienniczo – Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze