Bukowno

Nie milkną echa procedowanych zmian w planie zagospodarowanie przestrzennego miasta Bukowno. Oficjalne stanowisko w tej sprawie postanowiła zająć firma Sibelco Poland, wnioskująca o przekształcenie okolicznych gruntów leśnych.

Przypomnijmy, że od początku września w Bukownie zbierane są podpisy przeciwko procedowanym zmianom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Adresatami apelu mają być miejscy radni, którzy jesienią tego roku zadecydują o uchwaleniu bądź też odrzuceniu planowanych zmian. Inicjatorzy akcji wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec możliwości wydobycia piasku na terenie tzw. Pustyni Starczynowskiej. 

Autorzy dokumentu obawiają się, że działalność eksploatacyjna doprowadzi do nieodwracalnych zmian w ekosystemie, zdegraduje florę i faunę oraz niekorzystnie wpłynie na zdrowie i życie ludzi. Pod internetową petycją podpisało się już ponad 1100 osób. Mieszkańcy zbierają również podpisy w wersji papierowej. Treść pisma dostępna jest pod adresem: www.bit.ly/uratujmylas

Co na to inwestor?

Z tezami zawartymi w petycji stanowczo nie zgadza się firma Sibelco, która nadesłała do naszej redakcji swoje stanowisko w tej sprawie. – Podjęliśmy wszystkie kroki formalne, uzyskaliśmy odpowiednie pozwolenia, nasza aktywność jest doceniana w środowisku branżowym – podkreśla Grażyna Kaczmarek, kierownik działu zrównoważonego rozwoju i kierownik ruchu zakładu górniczego w Sibelco Poland w Bukownie, dodając, że zakład otrzymywał do tej pory ze strony władz lokalnych zielone światło co do dalszej działalności. – Zdumieni jesteśmy nie tylko my, ale i całe środowisko branżowe, mieszkańcy czy Lasy Państwowe – uzupełniają przedstawiciele firmy.

W stanowisku czytamy, iż w świetle przygotowanej dokumentacji planowana eksploatacja złóż piasku będzie prowadzona na obszarze o niewielkich walorach przyrodniczych, obejmującym w dużej mierze ubogie siedliska leśne wtórnie wprowadzone na tereny, które w 2012 roku uległy pożarowi. – Tereny pod planowaną eksploatację znajdują się poza obszarami chronionymi akustycznie, poza obszarowymi formami ochrony przyrody, jak i poza obszarami ochrony krajobrazowej i konserwatorskiej — twierdzi inwestor.

Przedsiębiorstwo informuje, że planowana eksploatacja obejmie obszary położone ponad pół kilometra od terenów zabudowy mieszkaniowej, od których oddzielona będzie terenami zielonymi. Powierzchnia przewidywanej eksploatacji to 83,7 hektara.- Eksploatacja będzie prowadzona etapowo, na niedużych powierzchniach, pod nadzorem przyrodniczym, z pełnym poszanowaniem środowiska oraz z uwzględnieniem oczekiwań i interesu mieszkańców. Po zakończeniu eksploatacji tereny będą na bieżąco rekultywowane w kierunku leśnym — zapewniają przedstawiciele firmy. Do stanowiska załączona została mapka, obrazująca lokalizację planowanego wydobycia (fot.1)

Środowisko i finanse

Sibelco Poland zapewnia również, że wydobycie piasku odbywać będzie się z zachowaniem rygorystycznych norm środowiskowych, a transport piasku prowadzony będzie drogami omijającymi centrum Bukowna. W ramach eksploatacji wylesiane mają być czasowo wybrane, nieduże obszary lasu, które po zakończeniu wydobycia na bieżąco mają być przywracane środowisku. 

W liście poruszane są również kwestie finansowe. – Z tytułu naszej działalności do budżetu gminy Bukowno rokrocznie wpływa prawie 800 tysięcy złotych. Szacujemy, że jeśli będziemy mogli kontynuować swoją działalność, to wpływy te wzrosną do poziomu ponad 1 mln złotych – wyjaśniają przedstawiciele zakładu. – Środki te pozwalają realizować ważne zadania publiczne, z których korzysta społeczność lokalna. Z kolei brak perspektywy dalszego rozwoju będzie oznaczać brak jakichkolwiek wpływów do budżetu miasta — czytamy w stanowisku.

Warto prowadzić dialog

Podsumowując całą wypowiedź, przedstawiciele przedsiębiorstwa przypominają, że zakład Sibelco Poland od samego początku swojego funkcjonowania, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach nawiązuje dialog z lokalną społecznością. – Z uwagi na niepokój, który pojawił się wśród grupy mieszkańców Bukowna, kierownictwo przedsiębiorstwa deklaruje chęć udziału w spotkaniu, którego celem byłaby konstruktywna, opierająca się na dostępnej dokumentacji i opinii ekspertów dyskusja na temat dalszej jego działalności w kontekście rozwoju gospodarczego i środowiskowego gminy — podkreślają reprezentanci firmy.

Tymczasem w dniu 15 września b.r. rozpoczął się okres wyłożenia do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Bukowno – część A i C wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Jak informują urzędnicy, z dokumentacją w formie papierowej można zapoznawać się do 13 października 2021 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bukownie (pok. 21) w godzinach pracy Urzędu. W formie elektronicznej dostępna jest ona w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bukownie oraz na stronie internetowej Urzędu.

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu odbędzie się 11 października 2021 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bukownie. Zarówno do ustaleń projektu miejscowego planu, jak i do prognozy oddziaływania na środowisko można składać uwagi. Może je złożyć każdy, kto kwestionuje przyjęte w dokumentach ustalenia. Termin składania uwag mija 27 października 2021 r.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Jak zawsze zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konserwatystka
konserwatystka
2 lat temu

A może ta różnica między obszarami wynika z tego, że na mapce na ulotce została przedstawiona granica złoża (czyli zasięg obszaru, na jakim są pokłady piasku), a w stanowisku Sibelco został już podany obszar, jaki chcieliby eksploatować. Mój dziadek dawno temu pracował w kopalni Szczakowa i tak mi to wyjaśnił.

mieszkaniec2
2 lat temu
Odpowiedz do  konserwatystka

Matematyka by sie w tym przypadku nie zgadzała. Proszę zobaczyć jak liczą w ulotce: obszar 209h/ilość wydobycia rocznie = 73 lata eksploatacji. Poza tym z tego co wiem, ta firma wnioskowała o cały obszar. Po co by to robili, jakby chcieli wydobywać „tylko” (a raczej aż) 83ha? Ludzie się sprzeciwili to zmieniają taktykę. Dobrze, że tę ulotkę wydrukowali, bo teraz widać jaką grę stosują. Przykre to.
Dziwne, że przy 209ha mówili o 800 tys. wpływu do budżetu. A teraz jest obszar ponad polowe mniejszy i dalej mówią o tej kwocie. Tak samo jak droga. W ulotce inna, a teraz jednak inną drogą będą transportować. Poza tym to „projektowana” droga, a Lasy Państwowe na drogę się nie zgodziły. W Olkuszu się zgodzą? Śmiem w to wątpić.
Wiele takich sprzecznych informacji się pojawia. Od razu można stracić zaufanie.

mieszkaniec2
2 lat temu

Ale firma Sibelco rozdaje ulotki z zupełnie inną mapą wydobycia. Ktoś tu kręci, zmienia zdanie, dziwne.
Autorze artykułu, gdzie można przeczytac to „stanowisko” Sibelco, o którym mowa w artykule?

D0304E0F-1F30-42E0-93CE-427164FB0A24.jpeg
mieszkaniec2
2 lat temu
Odpowiedz do  mieszkaniec2

Poza tym w ulotce jest napisane, że transport będzie odbywał się przez obwodnice Bukowna, a na nowej mapce jest zaznaczona jakaś projektowana droga przez lasy znajdujące się na terytorium miasta Olkusz. W Olkuszu jest zgoda na tę drogę i transport piachu? Czy to tylko obietnice i nowe pomysły firmy, aby przeforsować swój plan?

konkret
konkret
2 lat temu
Odpowiedz do  mieszkaniec2

Bukowno nie ma żadnej obwodnicy, a nawet gdyby za nią uznać wybudowany łącznik ulicy Mostowej z Borowską to warto wspomnieć że ten odcinek się sypie (i to dosłowanie) i na pewno nie jest w stanie przyjąć ciągłego ruchu 40 tonowych pojazdów.
No i trzeba by było jeszcze jakoś do tej „obwodnicy” dojechać, czyli którędy?
Ja już żadnego wydobycia piasku w Bukownie nie chcę. W końcu jest cisza i spokój. Latami dochodziły do mnie „skrzypienia” pracujących koparek i pociągów. I to przez całą noc.