budowlanka.jpg

W dniach od 6 do 10 czerwca w hotelu „Victoria” w Olkuszu gościli uczestnicy Forum Dyrektorów województwa małopolskiego, opolskiego, centralnych Czech, Nadrenii-Palatynatu pod honorowym patronatem: Ministerstwa Oświaty, Nauki, Kultury i Młodzieży Nadrenia- Palatynat, Moguncja, Dyrekcji Nadzoru i Usług Trewir, Kuratorium Oświaty
w Opolu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Organizatorkami spotkania były: Dorota Petlic – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie oraz Marida Zoń – dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu.

Prowadzącymi spotkanie byli:

– Hubert Luszczyński – koordynator współpracy międzyregionalnej w zakresie oświaty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i w sieci 4,
– Andrzej Popiołek – wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, koordynator współpracy międzyregionalnej,
– Mariusz Maziarz – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, koordynator współpracy w zakresie oświaty z Nadrenią-Palatynatem, Burgundią i centralnymi Czechami,
– Ingrid Vavrinkova – koordynatorka współpracy w sieci 4.

Celem seminarium było nie tylko wsparcie już istniejących programów wymian szkolnych, lecz również ich wzmocnienie i poszerzenie poprzez  rzeczywiste partnerstwa szkół. Forum w Olkuszu przebiegało pod hasłem: „Pedagogiczne wizje przyszłości, czyli jak rozwijamy lekcje w naszej szkole?”. Podczas wspólnych dni pracy uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:
– wizytatora  Kuratorium Oświaty w Krakowie Mariusza Maziarza na temat wymiany doświadczeń pomiędzy Małopolską i Nadrenią–Palatynatem w ramach projektu Comenius-regio pt.: „Od nadzoru pedagogicznego, egzaminów zewnętrznych do oceny jakości pracy szkół”.
– dyrektora Hartwiga Scheidta z Gimnazjum Ewangelickiego w Bad Marienbergu: „SEIS – samoewaluacja w szkołach”,
– wykład wizytatora  Kuratorium Oświaty w Opolu Andrzeja Popiołka na temat partnerstwa szkół, ilustrowany własnoręcznie wykonanymi karykaturami. Materiały szkoleniowe i prezentacje multimedialne tłumaczyli nauczyciele języka niemieckiego: Wojciech Rerutko (ZSOS nr 2 Kraków), Paulina Glanowska (ZS Nr 4 Olkusz) i Agnieszka Nowak (ZS Nr 4 Olkusz).

Ważnym punktem zjazdu było zwiedzanie różnych typów szkół pod kątem ich organizacji, funkcjonowania, jakości pracy, sprawowanego nadzoru. Wizytę zaplanowano w trzech krakowskich szkołach: XIV LO im. Mikołaja Kopernika, XII LO im. Cypriana Kamila Norwida, Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych oraz w Zespole Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Goście mieli możliwość rozmowy z dyrektorami placówek, nauczycielami, byli też uczestnikami wybranych zajęć dydaktycznych. Wizyta w szkołach była punktem wyjścia do rozmów, spostrzeżeń i wniosków w kolejnym, trzecim dniu Forum.

Tegoroczny zjazd dyrektorów w Srebrnym Mieście był finansowany przez Polsko – Niemiecką Wymianę Młodzieży,  starostę olkuskiego Jerzego Antoniego Kwaśniewskiego oraz burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepkę. 

9 czerwca na uroczyste podsumowanie spotkania zostali zaproszeni: starosta olkuski Jerzy Antoni Kwaśniewski, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Rzepka, dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu Jerzy Nagawiecki, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Waldemar Mendak, radny Miasta i Gminy Olkusz  Jarosław Gałka oraz Anna Kafel – długoletni dyrektor II LO w Olkuszu, uczestniczka poprzednich zjazdów w ramach partnerstwa szkół.

Forum Dyrektorów – Olkusz 2011 było okazją do wymiany doświadczeń zawodowych, edukacyjnych, wychowawczych między uczestnikami, możliwością  dialogu na temat europejskich projektów dotyczących oświaty, nawiązaniem kontaktów  w ramach partnerstwa szkół, ale przede  wszystkim spotkanie to było  promocją Olkusza – jurajskiego miasta, którego wspaniałe zabytki oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe były najpiękniejszym akcentem pięciodniowego pobytu.
   
   

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lemoniadkowy Joe
Lemoniadkowy Joe
11 lat temu

.
Pokażcie mi swoje kolana, a powiem wam, czy jesteście od wiedzy, czy od zabobonów! 😆

Johny Tabaka
Johny Tabaka
11 lat temu

[quote name=”Ula i Świat”]
Czym ci ta władza tak zaszkodziła?[/quote]
Nie tym, że zadarła, tylko tym, że zadarła PRYMITYWNIE. Jaka władza, tak zadarła, paniała? 😆 😆 😆

Ula i Świat
Ula i Świat
11 lat temu

[quote name=”Johny Tabaka”]…Ciepła posadka, klapy na oczach i… garniturek! Żyć nie umierać! A w szkołach niech sobie rządzą przedszkolanki, katecheci i stróżowie :-). No to jak z tymi maturami z matematyki, Władzo? Coś kiepsko poszło?! Będzie jeszcze gorzej, o czym wkrótce Władzy przypomnę :lol:[/quote]

Czym ci ta władza tak zaszkodziła?

Johny Tabaka
Johny Tabaka
11 lat temu

[quote name=”ucitiel tańca”]…Nie stanowi w tym mieście żadnego problemu takie sfabrykowanie faktów, aby doświadczonego nauczyciela pod byle pretekstem wywalić na zbity pysk i pozbawić go wszystkiego. Na miejscu nauczycieli bardzo bym się bał, gdyż sitwa nie śpi tylko węszy i szuka następnych do podłego odstrzału![/quote]

Tak naprawdę praca w szkołach Olkusza i Gminy jest bardzo upokarzająca. W wielu panuje niekontrolowana samowola. Ludzie w urzędach odpowiedzialni za szkoły traktują swoją pracę jak ciepłą posadkę. Przez lata ciepła posadka weszła im w nawyk :-). Ciepła posadka, klapy na oczach i… garniturek! Żyć nie umierać! A w szkołach niech sobie rządzą przedszkolanki, katecheci i stróżowie :-). No to jak z tymi maturami z matematyki, Władzo? Coś kiepsko poszło?! Będzie jeszcze gorzej, o czym wkrótce Władzy przypomnę 😆

Duży
Duży
11 lat temu

[quote name=”ucitiel tańca”]…Nie stanowi w tym mieście żadnego problemu takie sfabrykowanie faktów, aby doświadczonego nauczyciela pod byle pretekstem wywalić na zbity pysk i pozbawić go wszystkiego. Ja na miejscu nauczycieli bardzo bym się bał, gdyż sitwa nie śpi tylko węszy i szuka następnych do podłego odstrzału![/quote]

Nie podskakuj mały, nie podskakuj! Macki olkuskiej katomafii sięgają szeroko i daleko, i ciebie też mogą łatwo uziemić. Nie podskakuj, mały, nie podskakuj!

ucitiel tańca
ucitiel tańca
11 lat temu

[quote name=”Ciekawy”]A gdzie się podziali Feliksik i Łysoń? Może poczerwienili by się trochę za katastrofalny stan olkuskiego szkolnictwa?[/quote]

O tak, tak, przy takich, na miejscu nauczycieli czułbym się bardzo niepewnie. Nie stanowi w tym mieście żadnego problemu takie sfabrykowanie faktów, aby doświadczonego nauczyciela pod byle pretekstem wywalić na zbity pysk i pozbawić go wszystkiego. Ja na miejscu nauczycieli bardzo bym się bał, gdyż sitwa nie śpi tylko węszy i szuka następnych do podłego odstrzału!

JA
JA
11 lat temu

.
99,99% szkół w Niemczech jest supernowoczesnych, o proeuropejskim profilu nauczania, przygotowująch dzieci i młodzież do nowych wyzwań, niemających nic wspólnego z szerzeniem wiary.

Mam pytanie, dlaczego Olkusz tak bardzo zainteresował się szkołą KOŚCIELNĄ, jedną z bardzo niewielu w Niemczech? Czyż nie jest zbiegiem okoliczności, że prokościelna olkuska władza zaprasza do współpracy niemiecką szkołę kościelną? Jak długo będzie jeszcze trwać katoogłupianie naszego miasta? Olkusz chce być miastem Europejskim, a nie miastem Ciemnogrodem rządzonym przez dewotów!

Ciekawy
Ciekawy
11 lat temu

A gdzie się podziali Feliksik i Łysoń? Może poczerwienili by się trochę za katastrofalny stan olkuskiego szkolnictwa?

teodor
teodor
11 lat temu

Aaaaachacha! Uśmiałem się do łez! „Pedagogiczne wizje przyszłości, czyli jak rozwijamy lekcje w naszej szkole?”

Aaaaaachacha! W szkołach rządzą teraz proboszczowie i katecheci, do tego mamusie, tatusiowie i dzieciaki, i dyrektorzy mogą sobie o dyrektorowaniu pomażyć!

„dyrektora […] Ewangelickiego w Bad Marienbergu: „SEIS – samoewaluacja w szkołach”,
Tak, to ewidentnie spęd zrobiony pod katechetę Rzepkę. A ja bym to forum zatytułował:

„porozmawiajmy JAKBY TU NAJKRÓTSZĄ DROGĄ DOJŚĆ DO CIEMNOGRODU!” 😆

Puńko
Puńko
11 lat temu

A msza była? A oficjalne złożenie hołdu watykańskiemu okupantowi było? A była spowiedź dlaczego matury idą coraz gorzej? Nie było? To po jasnego c. i dla kogo ta maskarada!