Kolejne firmy z terenu naszego powiatu zostały wyróżnione w ogólnopolskim rankingu. Dziennik „Rzeczpospolita” przedstawił niedawno listę 50 firm będących Liderami Polskiej Gospodarki. W tym prestiżowym gronie znalazły się spółki: FTT Wolbrom SA oraz Velvet CARE Sp. z o.o. z Klucz.

Jak informują autorzy publikacji, głównym warunkiem znalezienia się na liście była minimum 70-letnia historia przedsiębiorstwa. Oprócz bogatej historii, firma lub marka wyróżniona w zestawieniu musiała być również rozpoznawalna nie tylko na polskim rynku, ale także poza granicami naszego kraju. O zaliczeniu danego przedsiębiorstwa do grona liderów gospodarki decydował także: wynik finansowy firmy, jej efektywność, inwestycje w rozwój oraz wdrażane innowacje.

Grono Liderów Polskiej Gospodarki składa się z największych polskich firm. FTT Wolbrom SA oraz Velvet CARE Sp. z o.o. znalazły się w tej prestiżowej grupie razem z takimi przedsiębiorstwami jak: PKN Orlen, banki PKO BP i Pekao SA, Polskie Linie Lotnicze LOT oraz najwięksi polscy ubezpieczyciele – PZU i Warta.

FTT Wolbrom największym producentem wyrobów gumowych

Fabryka Taśm Transporterowych WOLBROM SA to najstarszy w Polsce producent wyrobów gumowych. Jej historia sięga 1908 roku. Na terenie Wolbromia powstał wtedy oddział Olkuskiego Towarzystwa Akcyjnego Przemysłu Żelazno-Metalowego. Firma usamodzielniła się w 1912 r. Po wojnie fabryka została znacjonalizowana. W 1994 r. przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane.

Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom jest obecnie jedną z najnowocześniejszych fabryk tej branży w Europie. Zajmuje ona pozycję lidera swojej branży na polskim rynku. Jest także znaczącym konkurentem na światowych rynkach. Według danych zebranych przez dziennik „Rzeczpospolita”, przychody spółki FTT Wolbrom w 2017 r. wyniosły 217,5 mln zł, a jej zysk netto uplasował się na poziomie 13,7 mln zł.

– Ponad 100-letnie doświadczenie oraz nowoczesne technologie są gwarantem wysokiej jakości naszych produktów. Kładziemy szczególny nacisk na spełnienie wymagań klientów, rzetelność i terminowość oraz pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dzięki temu FTT Wolbrom S.A. uczestniczy w prawie wszystkich projektach przyczyniających się do postępu w górnictwie – możemy przeczytać na stronie internetowej spółki.

Velvet CARE liderem branży higienicznej

Drugą z wyróżnionych firm jest przedsiębiorstwo Velvet CARE Sp. z o.o. z Klucz. Jest ono jednym z największych producentów papierowych wyrobów higienicznych w naszym kraju. Firma powstała w sierpniu 2013 r. ale jej korzenie sięgają 1897 r., kiedy to w Kluczach otwarta została pierwsza papiernia. Przez wiele lat przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą Kluczewskie Zakłady Papiernicze, konsekwentnie budując swoją pozycję poprzez poszerzanie oferty produktowej oraz rynków zbytu.

W 1996 roku głównym akcjonariuszem Kluczewskich Zakładów Papierniczych S.A. została międzynarodowa korporacja, co wiązało się między innymi ze zmianą nazwy firmy na International Paper Klucze S.A. W marcu 2003 roku papiernia w Kluczach stała się częścią amerykańskiego koncernu Kimberly-Clark, dołączając tym samym do grona zakładów jednego z największych producentów artykułów higienicznych na świecie. Inwestycje poczynione w tym czasie wzbogaciły park maszynowy o nowoczesne linie przetwórcze i bezpośrednio przyczyniły się do zyskania przez papiernię statusu jednego z najważniejszych tego typu zakładów produkcyjnych w Europie Środkowej.

– Sercem naszej firmy jest marka produktów higienicznych Velvet, obecna w domach milionów Polaków. Została ona wprowadzona w 1997 r., w setną rocznicę powstania fabryki – tłumaczy Gabriela Broda z firmy Velvet Care.

Od 2013 roku firma działa pod szyldem Velvet CARE. Obecnie jest ona niekwestionowanym liderem rynku papierowych produktów higienicznych w Polsce. W ciągu 5 lat działalności spółka podwoiła swoje moce produkcyjne, inwestując ponad 250 mln zł w 6 nowych linii przetwórczych, w jedną z najnowocześniejszych maszyn papierniczych, czy w budowę nowego magazynu wyrobów gotowych. Dzięki tym inwestycjom podwojono również obroty i zatrudnienie. Według dziennika „Rzeczpospolita”, w 2017 roku przedsiębiorstwo zatrudniało 533 osoby. Jego przychody ze sprzedaży wynosiły 430 mln zł a zysk netto – 24,8 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek.W
Tomek.W
5 lat temu

A jaka jest atmosfera w Velvet CARE?
Jak wygląda praca? Czy jest bardzo ciężka, szkodliwa. Zarobki na początku i po okresie próbnym.