gala recytatorów2015

W marcu i maju Miejski Dom Kultury był gospodarzem trzech konkursów recytatorskich. Najpierw odbyły się tam eliminacje powiatowe jubileuszowego, 60. już Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym rywalizowała młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Potem pod ocenę jurorów talenty swe poddali uczestnicy miejsko-gminnych eliminacji Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów, a pod koniec ubiegłego miesiąca odbyły się przesłuchania eliminacji powiatowych i zarazem finału tych zmagań. We wtorek 10 czerwca, w sali widowiskowej MDK laureaci tych trzech konkursów odebrali nagrody z rąk członka Zarządu Powiatu Olkuskiego Roberta Kozłowskiego oraz dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzeja Feliksika.

gala recytatorów2015 1

Oceniającymi pretendentów do laurów 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego byli: aktor, instruktor teatralny i dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury Adam Radosz, aktor, instruktor teatralny i filmowiec Michał Skiba oraz przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu Magdalena Medyńska.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji 16. uczestników zgłoszonych do eliminacji powiatowych postanowili, że na pierwszą nagrodę w kategorii „Recytacja” wraz z nominacją do eliminacji rejonowych zasłużył Mateusz Zoń. Drugą nagrodę zdobyła Oliwia Majewska, zaś dwie trzecie nagrody Marzena Moś i Bartosz Boniecki. W kategorii „Wywiedzione ze słowa” przyznana została tylko jedna, pierwsza nagroda. Wraz z nominacją do eliminacji rejonowych zdobyła ją Klaudia Piątek. Najwyższego lauru zabrakło w kategorii „Poezja śpiewana”. Były za to dwie drugie nagrody dla Klaudii Piątek i Aleksandry Pałki, trzecia dla Sylwii Muzyk oraz wyróżnienie dla Karoliny Barczyk.

gala recytatorów2015 2

Do miejsko-gminnych eliminacji Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów przystąpiło 71 uczniów. 56 recytatorów i 15 wykonawców poezji śpiewanej oceniały Stanisława Szarek i Barbara Marszałek. Spośród uczniów szkół podstawowych nagrody przyznały i zakwalifikowały do eliminacji powiatowych następujących recytatorów: Marię Siołę ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, Paulinę Kozę reprezentującą SP nr 9 w Olkuszu, Aleksandra Goraja z SP w Sienicznie, Emilię Prządo z SP nr 9, Jakuba Salwińskiego z SP nr 9. W kategorii poezja śpiewana nominacje otrzymały: Zofia Zalewska i Patrycja Sierka ze Szkoły Podstawowej nr 6. Ponadto wyróżnieni zostali: Jagoda Brzozowska z SP nr 6, Kornelia Szlachta z SP w Zawadzie, Kornelia Pasek z SP w Żuradzie, Maja Kaczmarczyk z PSP w Witeradowie, Maria Kwiatkowska SP nr 2 oraz w kategorii poezja śpiewana – Kornelia Imielska SP z nr 9 i Izabela Byczek z SP w Osieku.

Decyzją jury nagrody zdobyli i reprezentowali miasto i gminę Olkusz w eliminacjach powiatowych następujący recytatorzy – gimnazjaliści: Natalia Swędzioł z Gimnazjum nr 4, Anna Gonera z Gimn. nr 4, Marcin Borowski z Gimn. nr 4, Magdalena Stanek z Gimn. nr 3, Julia Góralczyk z Gimn. nr 1, Izabela Pięta z Gimn. nr 4. Do kolejnych zmagań w kategorii poezja śpiewana przystąpiły: Patrycja Krymula z Gimn. nr 1, Weronika Kajda z Gimn. nr 3 oraz Joanna Kocjan z Gimn. nr 3. Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Julię Ziarnik z Gimn. nr 3, Kamilę Pilch z Gimn. nr 4, Szymona Chajdułę z Gimn. nr 4, Julię Fiedor z Gimn. nr 4 oraz w kategorii poezja śpiewana Angelikę Głowacką z Gimn. nr 4.

gala recytatorów2015 3

Dwa tygodnie później zaprezentowali się na finałowych przesłuchaniach wraz ze zwycięzcami eliminacji zorganizowanych w innych miejscowościach naszego powiatu. Oceniało ich jury w składzie: Adam Radosz – dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, aktor i instruktor teatralny, Michał Skiba – aktor, instruktor teatralny i filmowiec oraz Magdalena Medyńska – przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Tym razem wysłuchali 34. prezentacji. W kategorii „poezja śpiewana” I nagroda nie została przyznana, II nagrodę zdobyła Aleksandra Duda z Gimnazjum nr 1 w Bukownie, zaś Julia Zalewska ze Szkoły Podstawowej w Chechle została laureatką III nagrody. Ponadto jury wyróżniło Julię Sojkę ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie i Patrycję Krymulę z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu.

Najlepszą recytatorką wśród uczniów szkół podstawowych okazała się Emilia Prządo ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu. II nagrodę zdobyła Maria Sioła z SP w Zawadzie, zaś III nagrodę – Maria Rolka z SP w Gołaczewach. Wyróżnieni zostali: Jakub Salwiński z SP nr 9 w Olkuszu, Mateusz Pielka z SP w Zarzeczu, Paulina Koza z SP nr 9 w Olkuszu i Filip Nowak z SP w Kąpielach Wielkich.

gala recytatorów2015 4

I nagrodę wśród recytatorów – gimnazjalistów odebrał Oskar Barczyk z Gimnazjum w Gołaczewach. Zdobywcami dwóch II nagród są: Marcin Gajewski z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu oraz Anna Gonera z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu. III nagrodę wyrecytowała Julia Góralczyk z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. Jurorzy postanowili też wyróżnić Natalię Swędzioł z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, Alicję Banyś z Gimnazjum w Kluczach oraz Julię Czerwik z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu.

Nagrodzonym i wyróżnionym gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów złożyli: w imieniu władz powiatowych członek Zarządu Powiatu Olkuskiego Robert Kozłowski oraz w imieniu burmistrza Olkusza dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik.

Galę uświetniły występy najlepszych recytatorów i śpiewaków tegorocznych edycji konkursów.

Organizatorami opisanych wyżej konkursów recytatorskich są Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Wszystkim naszym młodym talentom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
6 lat temu

Panu Andrzejowi Feliksikowi już dziękujemy.