Olkuscy poeci

21 kwietnia  Budowlanka stała się Parnasem. Miejsce dziewięciu muz zajęło tylu właśnie olkuskich poetów, którzy przyjęli zaproszenie na „Poetyckie konwersacje”. Pomysłodawcą spotkania był  Marcin Tomsia – polonista Zespołu Szkół nr 4, autor pracy „W kręgu olkuskich poetów”, która stała się punktem wyjścia do rozważań o twórczości rodzimych artystów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani olkuscy poeci – Anna Piątek, Krystyna Włodarczyk, Zdzisława Barczyk i Jacek Majcherkiewicz. Po raz pierwszy na szkolne spotkanie przybyli: Zofia Jurczyk,  Krystyna Basara,  Krystyna Dziurzyńska,  Ewa Pogan i Janusz Czerniak. Sylwetki poetów niezwykle dowcipnie i jak zawsze celnie przybliżyła Jolanta Skawińska – animatorka kultury, inicjatorka Galerii Olkuskich Poetów w ZS nr 4. Ona też prowadziła rozmowę z poetami – z racji wieloletniej przyjaźni z artystami skupionymi w Klubie Literackim.

Poeci to duchy twórcze, lewitujące między niebem a zaświatem, które widzą dalej, czują głębiej i choć namacalni, nie sposób ich ogarnąć, chyba… że jest się jednym z nich. Marcin Tomsia, sam posiadając talent Euterpe (muza poezji), podjął próbę przedstawienia tendencji widocznych w liryce wybranych twórców. Wnikliwie i przystępnie zilustrował dorobek pięciu poetów, których dokonania wzbudziły jego ciekawość lub też były mu szczególnie bliskie (twórczość Zofii Jurczyk pan Marcin zna z perspektywy wnuka). Autor spotkania zaproponował kręgi tematyczne, aby bogaty dorobek liryczny twórców ująć  w swobodne, a jednak znamienne dla ich poezji ramy:
Irena Włodarczyk– „Moje miasto – moja poezja”,
Anna Piątek – „Malowanie słowami”,
Zofia Jurczyk – „Ludowość i bajka”,
Mariusz Majta – „Od witalizmu do pesymizmu”,
Zdzisława Barczyk  – „Oszczędność słów”.

Refleksje pana Marcina nie były próbą szufladkowania poezji, a jedynie wskazaniem pewnych powtarzalnych schematów, bo jak sam  podkreśla: „Jakiekolwiek klasyfikowanie nie ma większego sensu, gdyż dorobek każdego twórcy nie jest jednolity – tak pod względem treściowym, jak i ze względu na literacki warsztat”. Dostrzeżona specyfika warsztatu okazała się w każdym z pięciu przypadków trafiona, co w imieniu pozostałych poetów podkreśliła Irena Włodarczyk, dziękując autorowi pracy za cenny rys charakterologiczny olkuskiej poezji. Spotkanie było dla uczestników prawdziwą ucztą duchową, młodzież Gimnazjum nr1 i ZS nr 4 dzięki młodemu poloniście i zaproszonym gościom odkryła, że poezja to nie szczyty Parnasu, dalekie i niedostępne, ale codzienne obcowanie z wrażliwością człowieka, który pięknem słowa i magią swego wnętrza potrafi zaczarować świat.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze