teatralia gala6

Od 1999 roku w Olkuszu odbywają się przeglądy dziecięcych i młodzieżowych zespołów dramatycznych. Od czasu przywrócenia w Polsce powiatów impreza ma zasięg powiatowy, a organizowana jest rokrocznie przez tutejsze Starostwo i Miejski Ośrodek Kultury. Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się 9 i 10 kwietnia, zaś 12 czerwca w sali widowiskowej MOK zwycięzcy odebrali nagrody.
Do ceremonii uhonorowania laureatów i wyróżnionych prowadząca galę dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan zaprosiła przewodniczącego Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Wacława Chłostę, dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzeja Feliksika oraz organizującą imprezę i zasiadającą w jury Magdalenę Medyńską ze Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Grand Prix Powiatowego Festiwalu Kultury – Teatralia 2013 przyznane zostało Kołu Teatralnemu z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej i Porębie Górnej za spektakl pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.

Wśród zespołów szkół podstawowych dwie pierwsze nagrody jury przyznało Teatrowi „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu za spektakl pt. „O tym jak buciki do upadku królestwa doprowadzić mogły” oraz Teatrowi „Marionetki” z SP w Chełmie za „Czarodziejską wodę”. II nagrodę w tej kategorii zdobył Teatr „Bajkoludki” z SP w Braciejówce za „Brzydkie kaczątko”, zaś III nagrody nie przyznano. Były za to dwa wyróżnienia: dla Koła Teatralnego z SP Nr 1 w Wolbromiu za inscenizację „Królowej śniegu” i dla Teatru „Abrakadabra” z SP Nr 3 w Olkuszu za spektakl pt. „Zielony kapturek”.

W kategorii gimnazjów jury przyznało tylko jedno wyróżnienie dla Zespołu Teatralnego z Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu za spektakl pt. „Chytry dwa razy traci”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznana została I nagroda, którą zdobyła Grupa Teatralna Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu za spektakl pt. „Dramat o prawdziwym społeczeństwie – Dziady ponownie odczytane”.

Wśród ośrodków i domów kultury najwyżej oceniona została Grupa Teatralna z Domu Kultury w Wolbromiu za inscenizację „Tajemniczego ogrodu”. II nagrody nie przyznano, natomiast III nagrodę zdobył Zespół Teatralny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za spektakl pt. „Pręcik”. Wyróżnienie otrzymał Teatr „Raz-dwa-trzy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za inscenizację pt. „Za maską”.
Nagrody aktorskie przyznane zostały Amelii Poczęsnej, Wiktorii Mendak i Jakubowi Salwińskiwemu.

Przygotowane przez piętnaście zespołów spektakle tegorocznego Powiatowego Festiwalu Kultury oceniało jury w składzie: Adam Radosz – dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, aktor i instruktor teatralny, Michał Skiba – aktor, instruktor i reżyser teatralny, oraz Magdalena Medyńska – przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Olkuszu. W protokole z obrad jury podkreśliło zróżnicowany poziom artystyczny tegorocznych spektakli, z których część zbliża się ku teatrowi profesjonalnemu. Oceniający występy zwrócili również uwagę na nawiązujący do teatru klasycznego dobór repertuaru zespołów Powiatowego Festiwalu Kultury – Teatralia 2013.

Najlepszym młodym adeptom sztuki dramatycznej gratulujemy i już dziś zapraszamy na Teatralia 2014!

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz

teatralia gala5

teatralia gala4

teatralia gala3

teatralia gala2

teatralia gala1

teatralia gala

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze