1

Począwszy od listopada ubiegłego roku mali olkuszanie poznają różne dziedziny sztuki pod okiem instruktorów MOK, w ramach cyklu warsztatów kreatywnych „Gdzie mieszka sztuka?”. Zajęcia te, łączące edukację artystyczną z zabawą, szybko zyskały wiernych uczestników, stąd regularnie pojawiają się w programach imprez. Majowe spotkanie tego cyklu było drugim już poświęconym muzyce. Tym razem dzieci zmagały się ze znacznie ambitniejszym niż poprzednie zadaniem i… znakomicie dały sobie radę.

Zajęcia te odbyły się 24 maja, jak zwykle w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu. Podobnie jak poprzednie zmagania z grającymi rurkami, również ich kontynuację przygotował i poprowadził Michał Mączka, muzyk, kierownik Działu Artystycznego i instruktor Pracowni Muzycznej MOK. Tym razem jednak dla zapewnienia wsparcia małym uczestnikom i uatrakcyjnienia spotkania zaprosił utalentowaną, doświadczoną już scenicznie olkuską młodzież w osobach Martyny Krawczyk (śpiew i gitara) i Aleksandry Radko (Bum Bum Rurki).

2

Pierwszy muzyczny happening w ramach cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” skoncentrowany był na prostej melodii, którą jednak dzieci musiały nauczyć się grać najpierw indywidualnie, a potem współpracując ze sobą w powstałej wówczas małej orkiestrze. W ubiegłą środę Michał Mączka postawił poprzeczkę dużo wyżej, proponując wyzwanie pt. Viva la Vida, czyli słynny przebój grupy Coldplay. Co prawda naukę tej kompozycji rozłożył na kilka etapów, jednak przerwę między nimi wypełnił dodatkowym utworem, na szczęście znacznie łatwiejszym, a było to Lightly Row, coś zupełnie w stylu Wlazł kotek na płotek.

3

Zanim mali uczestnicy spotkania pobawili się dla urozmaicenia tą melodią, prowadzący najpierw wyklaskiwał z nimi rytm Viva la Vida, potem ćwiczył z każdym małym muzykiem partie przydzielonego mu instrumentu, by wreszcie przystąpić do skoordynowania gry wszystkich uczestników. Tak jak na pierwszych warsztatach poświęconych sztuce harmonii dźwięków, również tym razem dzieci grały na Bum Bum Rurkach. Wykonane z miłego w dotyku i bezpiecznego tworzywa rurki mają różne rozmiary oraz kolory, a każdy z nich odpowiada określonej tonacji.

4

Tak wyposażonym maluchom, nie znającym nut jeszcze, wystarczy dać barwami oznaczony zapis utworu, by niedługo potem, uderzając trzymanymi w dłoniach Bum Bum Rurkami np. o podłogę, zagrały jeden z hitów popularnego brytyjskiego kwartetu, mającego w dorobku m. in. 8 statuetek Brit Awards i 7 nagród Grammy. Po serii prób dzieci odegrały Viva la Vida w taki sposób, że wykonawcy oryginału z pewnością byliby pod wrażeniem. Jak nie być widząc grupę radzących sobie wyśmienicie z takim przebojem kilkuletnich ledwie muzyków. Na finalny efekt nie bez wpływu było wsparcie Martyny Krawczyk i Aleksandry Radko, jednak ich młodsze koleżanki i koledzy sprawili się na „szóstkę” z plusem.

5

Filmowy zapis z tych warsztatów, podobnie jak z wcześniejszych, znajdzie się na profilu Facebook Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Nie było to ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”, na czerwiec zaplanowane zostało bowiem jeszcze jedno, wyjątkowe, ale o tym powiadomimy w stosownym czasie.

MOK Olkusz

6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze