5a

Organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu cykl twórczych warsztatów dla dzieci pt. „Gdzie mieszka sztuka?” ma już grono wiernych uczestników. Po happeningu malarskim w listopadzie i muzycznym w grudniu ubiegłego roku, mali miłośnicy sztuki przybyli do MDK równie chętnie 18 stycznia 2017 r., na spotkanie z tańcem. I tym razem atmosfera radosnej zabawy towarzyszyła poznawaniu kolejnej dziedziny sztuki, nauce tanecznych kroków i figur. Następne spotkanie, tym razem z teatrem cieni, odbędzie się 22 lutego br. Zanim prowadząca zajęcia taneczne Beata Nowak przystąpiła do nauki pierwszych kroków, dzieci powitała Wioletta Sarota-Stach, znana małym uczestnikom z happeningu poświęconego malarstwu. Instruktor Pracowni plastycznej MOK przypomniała poprzednie spotkania, a na ekranie kinowym wyświetlone zostały krótkie impresje filmowe z listopadowych i grudniowych części cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”. Również filmem, z pokazem krakowiaka, dzieci wprowadzone zostały w pierwszą część bieżących zajęć.

1a

Beata Nowak, instruktor Pracowni tańca w olkuskim MOK i kierująca Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej, wybrała na zajęcia te dwa polskie tańce narodowe. Najpierw dzieci uczyły się podstawowych kroków i figur krakowiaka, a w drugiej części, również poprzedzonej instruktażowym filmem, poloneza. Zadbała też o stosowne rekwizyty. Opowiadając maluchom o wspomnianych wyżej dwóch tańcach pokazywała stroje, w jakich je wykonywano. Pomagała też ubierać ludowe czapki krakowskie, wianuszki i ozdobione kwiaciastymi wzorami spódniczki, zaś do nauki poloneza popularne wśród szlachty obojga płci nakrycia głowy.

3a

Maluchy w lot chwytały sekwencje ruchów składające się na wykonywane tańce. Bawiły się przy tym znakomicie, częstokroć zapominając, że to służące nie tylko rozrywce ale też edukacji spotkanie. Bywało, że prowadząca musiała nieco dyscyplinować roztańczonych, by móc przekazać im kolejną porcję wiedzy. Godzina zajęć zaskakująco szybko minęła wszystkim, dzieciom, instruktorce i przyglądającym się postępom swych latorośli rodzicom. Prócz rozrywki wszyscy oni wynieśli też tego popołudnia satysfakcję z dwóch polskich tańców wykonanych przez maluchy na scenie sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

4a

Przed pożegnaniem dzieci zaproszone zostały do udziału w dorocznym Koncercie Bożonarodzeniowym, który odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia 2017 r., o godz. 17.00 w olkuskim MDK. Mają pojawić się na nim w regionalnych strojach krakowskich.

2a

Stałych już bywalców spotkań z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” z pewnością nie zabraknie również na kolejnych zajęciach, tym razem poświęconych teatrowi cieni, a zaplanowanych na środę, 22 lutego 2017 r. Do wspólnego zgłębiania tej formy sztuki dramatycznej zachęcamy wszystkie zainteresowaną nią dzieci.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze