Szkoły ponadgimnazjalne powiatu olkuskiego walczą o uczniów, którzy w najbliższym czasie mają wybrać miejsce dalszej edukacji. Organizują dni otwarte w szkołach, wysyłają nauczycieli wraz z uczniami reprezentującymi szkoły. Rozdawane są ulotki, w których zawarte są informacje o sposobie rekrutacji do poszczególnych placówek. Zainteresowana młodzież oprowadzana jest po szkole. Ma możliwość udziału w lekcjach, na których przedstawiane są profile klas. Uczniowie z niektórych szkół zachęcają młodszych kolegów do wyboru ich placówki, przekonując ciekawymi programami artystycznymi, prezentacjami multimedialnymi czy turniejami
Przed gimnazjalistami stoi trudny wybór. Muszą sobie odpowiedzieć na pytania: co dalej zrobić ze swoim życiem?, którą ze szkół wybrać? Czy pójść do liceum, po którym trzeba się dalej kształcić i wybrać odpowiednie studia? A może lepiej byłoby zdecydować się na technikum bądź szkołę zawodową, po której będą mieli fach w ręku? W życiu tych młodych ludzi przyszedł czas na podjęcie ważnej, odpowiedzialnej decyzji, której wielokrotnie towarzyszy stres.
– Wiem, że to ważna i trudna decyzja, nie chciałabym podjąć jej pochopnie.Byłam na dniach otwartych w olkuskiej „Czwórce”, ale jeszcze się zastanawiam… Przemyślę to wiele razy, zanim się zdecyduję – mówi Marta Świda z Gimnazjum w Sułoszowej.

Na dniu otwartym w I LO zapraszani uczniowie mieli możliwość przeglądnięcia kronik szkolnych. Dyrektorka Zdzisława Wasilewska podkreślała, że „Jedynka” jest szkołą z wieloletnią tradycją. – Przez te wszystkie lata przekazywaliśmy wiedzę i wartości moralne niezbędne dla ukształtowania się dojrzałego człowieka. Od lat zajmujemy wysokie lokaty w rankingach szkół średnich w kraju i województwie. Ja sama uczęszczałam do tej szkoły – dodaje dyrektorka. Dla zaproszonych gości zorganizowano turniej z nagrodami. Nagrodą okazało się być pisemne, oficjalne zwolnienie z odpowiedzi, tzw. „dzień bez pytania”. – W naszej szkole nie można się nudzić. Ja sam wybrałem tę szkołę i nie wyobrażam sobie, że miałbym uczęszczać do jakiejkolwiek innej – zaświadcza Michał Bahr, przewodniczący Rady Uczniowskiej. Odbył się również pokaz walca, wytańczonego przez reprezentacje maturzystów, jak również występ cheerleaderek, które w tańcu zaprezentowały część swoich możliwości. – Przedstawienie zalet tego liceum zostało zorganizowane w przystępny, trafiający do uczniów, humorystyczny sposób. Spotkałam tutaj wielu naszych uczniów. Jestem dumna, że tak licznie tutaj przybyli – ocenia Danuta Piątkowska, nauczycielka z Gimnazjum nr 3.

„Dzień otwartych drzwi” w ZS w Bukownie „Skałka” był dniem, w którym młodzież miała możliwość uczestniczenia w pokazach gastronomicznych, degustowała potrawy wykonane przez uczniów, zwiedzała internat i szkolne Muzeum Górnictwa Rud.
Podczas spotkań organizowanych w II LO młodzież miała możliwość wzięcia udziału w castingu na gwiazdę do filmu historycznego. Mogła być świadkiem wybuchowych, chemicznych eksperymentów, została uraczona ciekawostkami biologicznymi. Uczniowie tego liceum zabawiali gości pokazami tańca, śpiewu i freestylu. Zachęcali w ten sposób młodszych kolegów do nauki w ich szkole, prezentując jednocześnie swoje talenty i zainteresowania, które mogą rozwijać, będąc uczniami „Dwójki”. – Ciekawe pokazy wzbudziły duże zainteresowanie wśród gimnazjalistów, jak również wśród towarzyszących im nauczycieli – mówi dyrektorka Iwona Sroka. Tego dnia zachęcano uczniów bezpłatnymi kursami językowymi, wymianami partnerskimi i zagranicznymi wycieczkami. – Jak widać, II LO ma naprawdę dużo do zaoferowania. Zainteresowanie było większe niż w latach poprzednich – dodaje dyrektorka.

Klasa dziennikarska z IV LO wydała gazetkę okolicznościową „Niecodziennik” dla gimnazjalistów. – Dzień otwarty cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedziło nas około 300 osób – mówi Piotr Grojec, dyrektor. W niektórych szkołach dni otwarte zaplanowane są w najbliższym czasie. ZS nr 1 „ Mechanik” swoją ofertę przedstawił w 31 gimnazjach. – Dzień otwarty w naszej szkole miał zostać zorganizowany wcześniej, jednak z powodu targów pracy, odbywających się w naszej szkole, został przesunięty na 18 – 19 V – informuje Dariusz Skałbania, zastępca dyrektora. „Budowlanka” swój dzień otwarty organizuje 7 V. – Podczas spotkań wyjazdowych z młodzieżą odpowiadamy na zadawane przez nich pytania, przedstawiamy prezentację multimedialną – mówi Jarosław Gałka, członek zespołu do spraw promocji szkoły.
ZS w Kluczach nie organizuje dnia otwartego, jednak chętnie przyjmuje zainteresowane delegacje z poszczególnych szkół.
Metody zdobycia  nowych uczniów są w poszczególnych szkołach różne. Ostatecznie oni sami muszą podjąć tę ważną decyzję.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dominika
dominika
13 lat temu

😡 szkoda że akurat o dbałość bo jask np ktoś ma zlą opinie na temat jednego z liceom , technikum to nie uznajecie