Od czwartku, 22 marca, mieszkańcy Bukowna mogą głosować na zadania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Po zweryfikowaniu 21 zgłoszonych propozycji na liście znalazło się 18 projektów.
Mieszkańcy mogli zgłaszać po dwa zadania: jedno dotyczące całego miasta, a drugie okręgu, w którym mieszkają. Każdy wniosek musiał być poparty co najmniej dziesięcioma głosami. Zgłoszone zadania pod względem formalnym i merytorycznym oceniła powołana przez burmistrza komisja. W rezultacie do głosowania trafiło 18 propozycji.
Spośród zadań ogólnomiejskich do wyboru są cztery:
– Doposażenie jednostek OSP z terenu Miasta Bukowno w sprzęt niezbędny do udzielania pomocy na miejscu zdarzenia (zestaw „LUKAS” do cięcia i wyważania drzwi, agregat prądotwórczy, turbopompa z suchobiegiem, 10 latarek do hełmów oraz maszt oświetleniowy, a dla OSP Bór Biskupi komplet czterech aparatów powietrznych wraz z sygnalizatorami bezruchu, cztery radiotelefony, narzędzie ratownicze Hooligan oraz piła spalinowa)
– Zakup nowych książek i audiobooków dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie i jej filii
– Iluminacje świąteczne 3d w Bukownie (zakup i montaż 3 szt iluminacji 3D – „Świetlna fontanna”, „Bałwanek z prezentem”, „Mikołaj z prezentem”)
– Bawię się i rozwijam z MOK-iem w Bukownie, Borze, Wodącej i Podlesiu (zakup interaktywnej ścianki KNOOCKER do MOK-u oraz interaktywnych wież FOXBOX do filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Wodącej, Podlesiu i Borze Biskupim)
Bukowianie głosują także na zadania okręgowe. Tutaj jest 14 propozycji. W okręgu nr 1 (Podlesie) oraz nr 2 (Bór Biskupi z Przeniem) zgłoszono i pozytywnie zweryfikowano po jednym zadaniu. W pierwszym przypadku chodzi o rozbudowę placu zabaw o karuzelę, huśtawkę wahadłową i bujak oraz uzupełnienie zbiorów audiobooków o około 40 pozycji, a w drugim o doposażenie Filii MOK (stół bilardowy i stół do tenisa stołowego, gier do Xboxa) i OSP Bukowno w Borze (namioty chroniące przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, stoły i ławki do organizacji imprez okolicznościowych).
W okręgu nr 3 (Centrum Południe) do wyboru są trzy propozycje. Pierwsza dotyczy utworzenia miejsca rekreacyjno – wypoczynkowego „Betonowa wyspa w Bukownie” na polanie przy ul. Mostowej (zakup stołu do ping-ponga, stołu do piłkarzyków, stołu do szachów/warcabów/kart oraz ławeczek skupionych wokół paleniska). Druga propozycja to budowa FlowParku do street workoutu (drabinka pozioma, poręcze wysokie, drążek, drążek z uchwytami) na terenie MOSiR – u, jako uzupełnienie dla istniejącego obok Orlika i siłowni zewnętrznej.
Trzecie zadanie polega na budowie siłowni plenerowej (wyposażonej w urządzenia: biegacz ,orbitrek, wioślarz, jeździec, ławka, prostownik pleców, wahadło) oraz zestawu drążków do ćwiczeń.
Mieszkańcy okręgu nr 4 (Centrum Północ) będą wybierać spośród czterech zadań. Budowa siłowni zewnętrznej „Aktywni na co dzień” (składającej się z sześciu urządzeń typu: wahadło + biegacz + twister, wioślarz, wyciskanie + wyciąg, orbitrek, steper + odwodziciel, narciarz) oraz doposażenie placu zabaw „Leśne Marzenia” w bujak oraz huśtawkę ważkę – to pierwsze z nich.
Kolejną propozycją jest projekt „Nie dzielmy tylko łączmy się…”, wspierający integrację dzieci niepełnosprawnych w lokalnej społeczności. W jego ramach przewidziano organizację strefy aktywnych zabaw z plenerowym kinem, gimnastykę korekcyjną dla dzieci, warsztaty ogólnorozwojowe, punkt wsparcia psychologicznego dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, konferencję szkoleniową dla mieszkańców oraz kurs pierwszej pomocy dla rodziców.
Trzecie zadanie to utworzenie strefy interaktywnej gry, zabawy i relaksu przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie. Chodzi o zamontowanie w plenerze ośmiu termoplastycznych, popularnych gier planszowych w wersji wielkoformatowej (Gąsienica A-Z, Hopla – Taniec, Rakieta, Twister z planszą, Klasy, Ślimak, Naśladuj mnie, Chińczyk), a także zakup 10 ławek ogrodowych.
Czwarty z projektów zakłada zakup czterech aparatów powietrznych dla OSP Bukowno Miasto oraz czujników bezruchu.
W okręgu nr 5 (Wodąca) do wyboru są trzy inwestycje. „Kącik Seniora i nie tylko” – pod tym hasłem kryje się adaptacja pomieszczenia w filii MOK-u na miejsce spotykań seniorów niezależne od cyklicznych zajęć MOK. Spotkania z czasem mogłyby dotyczyć również innych grup wiekowych. Następne zadanie to „Dobry plac” przy tamtejszej filii MOK-u. Chodzi o odwodnienie terenu i zmianę nawierzchni, a także upiększenie tego miejsca zielenią. Mieszkańcy mogą również zagłosować na remont pomieszczeń Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, polegający na odnowieniu sufitów pomieszczeń wypożyczalni dla dzieci i dorosłych wraz z wymiana oświetlenia na energooszczędne panele LED.
W okręgu nr 6 (Stare Bukowno z Przymiarkami) są dwa zadania. W ramach projektu „Popraw swoje bezpieczeństwo” zaplanowano zakup kamery termowizyjnej oraz fantoma dla OSP. Strażacy używaliby fantoma również do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży.
Drugie zadanie „Bezpieczny plac zabaw” polega na zamontowaniu bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami znajdującymi się na placu zabaw w Miejskim Przedszkolu w Bukownie.
W tym roku w BO do rozdysponowania jest 70 000,00 złotych na zadania ogólnomiejskie i 131 000,00 złotych na zadania okręgowe. Jeśli w trakcie realizacji zwycięskich pomysłów pozostaną oszczędności, wówczas możliwe będzie wykonanie kolejnych zadań, pod warunkiem, że ich wartość nie przekroczy puli środków przyznanych dla danego okręgu oraz dla zadań ogólnomiejskich. Zadania te w głosowaniu muszą uzyskać nie mniej niż 10 proc. ważnych oddanych głosów w przypadku zadań okręgowych oraz 15 proc. ważnych oddanych głosów w przypadku zadań ogólnomiejskich.
Każdy mieszkaniec Bukowna, który ma skończone lub skończy w tym roku 16 lat, może zagłosować na jedno zadanie okręgowe (w okręgu, w którym mieszka) i na jedno zadanie ogólnomiejskie.
Głosować można pisemnie (na karcie do głosowania dostępnej w budynku Urzędu Miejskiego w Bukownie, Biuro Podawcze (parter) w godzinach pracy urzędu) lub elektronicznie na formularzu interaktywnym za pośrednictwem portalu www.bukowno.pl/budzetobywatelski.
Głosowanie potrwa od 22 marca do 8 kwietnia. Wyniki zostaną opublikowane najpóźniej do 30 kwietnia 2018 roku.