dożynki2

Tegoroczne Gminne Dożynki odbyły się w gościnnych Kąpielach Wielkich. Święto, rozpoczęte Mszą św. w lokalnym kościele pod przewodnictwem dziekana, ks. Zbigniewa Lutego oraz proboszcza kąpielskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, ks. Andrzeja Białka, po zakończeniu Eucharystii przeniosło się na pobliskie wzgórze, nieopodal szkoły, gdzie kontynuowano dożynkowe obrzędy i bawiono się do późnej nocy.

 dożynki1

Gminne dożynki w Kąpielach Wielkich rozpoczęły się, tradycyjnie, od poświęcenia przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wieńców. Każdy z nich to owoc wielotygodniowej pracy, a w efekcie – sezonowe dzieło sztuki rękodzielniczej. Po zakończeniu dziękczynnej modlitwy w parafialnym kościele uczestnicy uroczystości dożynkowych przeszli w barwnym korowodzie na plac pod sceną, którą zainstalowano na boisku przy szkole. Przybyli licznie mieszkańcy wsi oraz całej gminy Wolbrom, a także inni goście mieli okazję podziwiać nie tylko przepiękne wieńce, ale również stoiska z rękodziełem oraz wystawy zorganizowane przez instytucje związane z rolnictwem, a także nowoczesny sprzęt rolniczy i gospodarski.

W części oficjalnej święta plonów na początek dokonano uroczystego przekazania przez starostów dożynek: Małgorzatę Rams i Marcina Zapałę na ręce gospodarza gminy Wolbrom, burmistrza Adama Zielnika bochna chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów. Następnie burmistrz oraz zaproszeni do obrzędu goście pokroili i rozdali wśród widowni smaczne pajdy z kolejnych bochenków. Na scenie nie zabrakło podziękowań dla ludzi wsi za ich codzienny trud i troskę o żywność dla wszystkich konsumentów.

Rozstrzygnięto też kilka konkursów: na najpiękniejszy wieniec (głosowała publiczność, która naturalnie nagrodziła wieniec lokalnego KGW), na najpiękniejszy ogród, bezpieczną zagrodę (konkurs organizowany dorocznie przez KRUS), na najciekawsze przystrojenie zagrody z okazji dożynek, i nagrodzono ich zwycięzców.

dożynki4

Po zakończeniu tradycyjnych obrzędów i części oficjalnej rozpoczęły się występy. Na dożynkowej scenie, mimo kończących się wakacji swoje talenty aktorskie i wokalne zaprezentowali uczniowie z lokalnej szkoły podstawowej, a po nich z programem muzycznym wystąpili zaproszeni goście. Do wspólnego śpiewu, a nawet tańca porwał publiczność uczniowski zespół z Michałowic, występujący pod nazwą „Chór bez batuty”. Widzowie nie szczędzili braw po każdym wykonaniu przez nich znanych piosenek biesiadnych w ciekawych, profesjonalnych aranżacjach. Po nich na scenie pojawili się aktywni seniorzy, czyli chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty”.

dożynki3

„Gwiazdą wieczoru” był zespół Mega Dance, a po koncercie, który mocno rozgrzał miłośników disco polo rozpoczęła się zabawa taneczna przy rytmach granych przez grupę Exotic, która trwała do późnych nocnych godzin.

{joomplu:89035}{joomplu:89031}{joomplu:89010}

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o