Po kilkumiesięcznej letnio-jesiennej przerwie wznowił działalność w Miejskim Ośrodku Kultury Klub Globtrotera. Inicjatorem tego ciekawego przedsięwzięcia jest Olkuski Klub Speleologiczny, a na jego czele stoi Piotr Wiencek. W ciągu minionych trzech lat odbyło się 30 spotkań, na których olkuscy globtroterzy prowadzili zazwyczaj licznie zgromadzonych słuchaczy przez niebotyczne góry i podziemne jaskinie, opowiadali o ludziach i oszałamiającym pięknie dalekiej przyrody, dokumentując opowieści pięknymi slajdami.
Obecnie Klub zostanie zreorganizowany: będzie miał swoją stronę internetową i zaprasza do zapisywania się do Klubu, co nie pociąga za sobą żadnych kosztów, natomiast tworzyć będzie pewien lepiej zorganizowany zespół. Oczywiście nie ma obowiązku zapisywania się i podawania swego adresu e-mail – wszyscy zainteresowani będą na spotkaniach jednakowo mile widziani.
16. listopada br. spotkaliśmy się pod hasłem „Gran Paradiso” – Wielki Raj, jeśli można to tak przetłumaczyć. Opowiadaczami byli tym razem Marek Bogacki, Piotr Piekarski i Dariusz Banyś. Wielki Raj… Oglądaliśmy piękne zdjęcia z Doliny Aosty. Przywołajmy kilka informacji o tej dolinie, w której, jak pamiętamy wypoczywał kiedyś Jan Paweł II.
To kraina historyczna i administracyjny region na pograniczu Włoch, Francji i Szwajcarii. W dolinie Aosty znajdują się najwyższe szczyty Alp, z najwyższym – Mont Blanc. Podziwiać można liczne doliny wartkich i krótkich rzek. Dolina Aosty ma powierzchnię
Nasi globtroterzy w ciągu 9 dni pobytu w tamtych stronach nie zwiedzali naturalnie całego terenu, lecz przebywali w Parku Narodowym Gran Paradiso. Jak widać na zdjęciach – terenu o niezwykłym uroku. Może dlatego nazwano go Rajem. Obecny Park został ogłoszony przez króla Wiktora Emanuela II w roku 1856 Królewską Rezerwą Myśliwską dla ratowania unikatowej zwierzyny, m.in. dzikich alpejskich koziorożców zagrożonych wybiciem przez kłusowników. Jego wnuk, Wiktor Emanuel III podarował w roku 1922 Państwu
Park Gran Paradiso ma przepiękny układ terenu: hale, tereny porośnięte wspaniałym starodrzewem, lodowce, mnóstwo różnorakiej zwierzyny, doskonałą bazę turystyczną, piękne zamki. Ma on swój odpowiednik po stronie francuskiej i jest największym parkiem narodowym w Europie. Najwyższym szczytem w Parku, całkowicie po stronie włoskiej, jest Gran Paradiso (
I koszt wyprawy do Gran Paradiso nie jest oszałamiający, jeśli ma się w sobie ducha włóczęgi, dla którego spanie w namiocie i taszczenie plecaka nie jest karą boską.
Następne spotkanie Klubu odbędzie się 14. grudnia, a o swojej profesji zawodowego instruktora nurkowania głębinowego będzie opowiadać Robert Skibiński.
Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w pobliskiej Bibliotece można podziwiać wspaniałą wystawę fotografii z Japonii. Świat tak dziwny, że wydaje się nieprawdziwy. Wystawy podobne są prezentowanie bardzo często. Druga z prezentowanych tam wystaw pokazuje rzeczywistość tragiczną, a mianowicie dokumentację fotograficzną Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku, który pochłonął wiele milionów ludzi.
.