kinedok olkusz

W najbliższy czwartek, 17 marca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu rusza „KineDok”, czyli międzynarodowy klub filmowy, będący cyklem spotkań ze współczesnym kinem dokumentalnym. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Dzięki projektowi pod nazwą KineDok w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, za darmo będzie można obejrzeć najnowsze i najlepsze filmy dokumentalne. KineDok to unikalny, międzynarodowy klub filmowy skupiający zarówno miłośników jak i twórców tej kinowej branży w kilku europejskich krajach takich jak: Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia, Węgry, Norwegia i oczywiście Polska. Pokaz inaugurujący olkuski cykl odbędzie się w czwartek, 17 marca br. o godz. 17:30. – Zostanie wyświetlony film „Ameryka” Jana Foukala, prezentowany na ostatnim festiwalu W Kralowych Warach – mówi Daniel Stopa, prezes Fundacji „Kino czuje. Czuję kino”.

Czego możemy spodziewać się w trakcie czwartkowego seansu „Ameryki”?
Bára przyjeżdża do Czech, aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać gwiazdą muzyki. Podążając za czechosłowacką ideą „Ameryki na niby” bohaterowie wyruszają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Amerykanie, a prerię przemierzają bizony. Podróż Báry i Honzy to uniwersalna opowieść o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności.

Projekt KineDok to międzynarodowy przegląd europejskich premierowych filmów dokumentalnych, prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach. To produkcje z lat 2014 i 2015, czyli propozycje najnowszego kina dokumentalnego z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami. Pokazy w ramach KineDok odbędą się w 25 miejscach w całej Polsce. Dużą atrakcją projekcji będą spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką konkretnego filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku. Jego inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a jego koordynatorem w Polsce – Krakowska Fundacja Filmowa, będąca organizatorem jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 r. projekt KineDok oprócz Polski realizowany jest też w sześciu innych europejskich krajach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze