lo4 fascynacje

Na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu od 2 lat organizuje tematyczne konkursy rocznicowe skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych. Przedsięwzięcie ma na celu edukację patriotyczną i obywatelską. W roku szkolnym 2012/13 IV LO zorganizowało i przeprowadziło konkurs upamiętniający 150. rocznicę powstania styczniowego. W bieżącym roku szkolnym tematem konkursu jest 70. rocznica powstania warszawskiego.
7 stycznia 2014, w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego, odbył się etap rejonowy tego konkursu. Wzięło w nim udział 75. uczniów wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych spośród 92 szkół województwa małopolskiego, które zgłosiły swój akces. Uczestnicy tego etapu musieli zmierzyć się z testem wiedzy obejmującym zagadnienia związane z tematyką II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem powstania warszawskiego. W opinii gimnazjalistów zadania wymagały dużej znajomości tematu, ale jednocześnie ich rozwiązywanie dawało dużo satysfakcji.

Wyniki etapu rejonowego będą ogłoszone przez Komisję Konkursową 22.01.2014r. Zakwalifikowani uczniowie wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się 04.03.2014r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.     Zdobycie w Konkursie tytułu finalisty zapewni uczniowi uzyskanie 8 pkt., a laureatowi 10 pkt. rekrutacyjnych honorowanych przy naborze do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Ponadto trzech najlepszych uczestników z powiatu olkuskiego otrzyma dodatkowe Nagrody Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego.

Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko popularyzację historii, ale także, a może przede wszystkim, rozwijanie uczniowskich pasji. Daje również młodemu człowiekowi możliwość wymiany poglądów z reprezentantami środowiska naukowego. Służą temu prelekcje i wykłady poprzedzające właściwą część konkursu.

Podjęcie tak trudnego wyzwania, jakim jest przygotowanie tego typu przedsięwzięcia, świadczy także o aktywności IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, które z myślą o przyszłości gimnazjalistów stwarza im możliwość lepszego startu w przyszłość.


Tekst: IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze