4

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją. Święto uczcili członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, działającego przy olkuskim IV LO, którzy zorganizowali z tej okazji dwudniową III Grę Miejską Śladami Historii: „Olkusz 1946 – Przed referendum ludowym”.

Gry miejskie są stosunkowo nową formą rozrywki, a ich esencją jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej, jako istotnego elementu rozgrywki. Zastosowanie zaś przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej tej atrakcyjnej formy, jako narzędzia edukacyjnego, już trzykrotnie okazało się strzałem w dziesiątkę – biorąca udział w grze młodzież, zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, nie tylko miała możliwość prezentacji posiadanych wiadomości i zdobywania nowej wiedzy, ale także doskonale bawiła się, rywalizując z wielkim zaangażowaniem w realizacji pełnej niespodzianek fabuły.
Sprawdzoną już przez nas dwukrotnie na terenie Olkusza i Wolbromia formułą, postanowiliśmy tym razem uczcić żołnierzy drugiej konspiracji. Za ich męstwo, świadectwo niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Przyłączając się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” postanowiliśmy dać szczególny wyraz hołdu dla przedstawicieli społeczności lokalnej, których patriotyzm i stała gotowość do ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na ziemi olkuskiej przez całe lata.
W zorganizowanej 28 lutego i 1 marca przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej III Grze Miejskiej Śladami Historii, „Olkusz 1946 – Przed referendum ludowym” udział wzięło łącznie 130 uczestników. Pierwszego dnia rywalizowały ze sobą zespoły z dziewięciu gimnazjów z Olkusza, Dłużca, Wierzchowiska, Zarzecza i Przegini, natomiast w drugim dniu odbyła się otwarta edycja gry miejskiej, w której mógł wystartować każdy.

Obserwując reakcje uczestników, zwłaszcza tych, którzy w grze miejskiej brali udział po raz pierwszy, z satysfakcją i radością mogliśmy stwierdzić, że warto było włożyć wiele pracy i trudu w przygotowanie rozgrywki. Być może dzięki podobnym działaniom kolejni uczniowie odkryją historię na nowo, być może dla części z nich stanie się ona pasją, podobnie jak dla mocno zaangażowanych w działalność Klubu Historycznego uczniów olkuskiej „Czwórki”.
Już dziś planujemy kolejną grę miejską, popularyzującą historię naszego regionu – w tym roku obchodzimy wszak setną rocznicę wydarzeń związanych z wybuchem I wojny światowej, a także słynnej bitwy rozegranej nieopodal – pomiędzy Załężem i Bydlinem, znanej jako bitwa pod Krzywopłotami. Zapraszamy do poznawania z nami historii i udziału w organizowanych przez nas imprezach.

Tekst nadesłany przez Michała Masłowskiego IV LO w Olkuszu

Fot. Katarzyna Barczyk

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze