W szkole nie da się uciec od brutalnych praw ekonomii. Bo nawet w tej klasie, gdzie uczniów jest mniej niż w ubiegłych latach, potrzeba takiej samej liczby nauczycieli. Nie da się więc uciec od problemu wydatków, jakie na utrzymanie szkół ponosi gmina. Co roku gminne placówki przechodzą też mniejsze i większe remonty – te liczy się już w setkach tysięcy złotych.

W tym roku budżet przeznaczony nie bieżące wydatki oświaty sięgnie prawie 43 mln 800 tys. zł. Jest to ok. 4,5 mln więcej niż przed rokiem. Blisko połowę tej kwoty musi pokryć z własnych dochodów gmina. Z budżetu państwa bowiem na olkuską oświatę otrzymamy w tym roku 23 mln 100 tys. zł, i jest to tylko o 2 mln 600 tys. zł więcej niż przed rokiem. Taka sytuacja utrzymuje się od lat. Warto podkreślić, że wspomniana kwota wydatków na oświatę nie uwzględnia środków wydanych na inwestycje. A remonty budynków szkolnych co roku pochłaniają olbrzymie kwoty.
Podczas tegorocznych wakacji w budynkach olkuskich szkół i przedszkoli wykonano szereg prac. Wspominał o tym burmistrz Dariusz Rzepka podczas uroczystości inauguracyjnej.  Stwierdził, że w tym roku gmina wydała na tego tupu prace ok. 1 mln 300 tys. zł.  – Co roku w czasie wakacji staramy się przeprowadzić najważniejsze remonty, dzięki temu z roku na rok nasze szkoły wyglądają lepiej – podkreślił.
W Przedszkolu nr 7 przy ul. Skalskiej przeprowadzono generalny remont sanitariatów. Podobny remont będzie jeszcze kontynuowany w Gimnazjum nr 1, a przy Szkole Podstawowej w Żuradzie w najbliższym czasie  wykonane zostanie ogrodzenie.
W kolejnych placówkach wykonywano prace konserwatorskie i drobniejsze remonty. W SP 4 remontowano kuchnię i stołówkę  i dostosowywano ją do wymogów sanitarnych. Zaplecze kuchenne modernizowano także w Przedszkolach w Zedermanie i Braciejówce. W SP 3 remontowano posadzki korytarza na parterze, a przeszklenia klatek schodowych wymieniono na mury i okna. W SP 1 remontowano klatkę schodową, podobnie w Przedszkolu nr 3, gdzie dodatkowo założono system antypożarowy. W SP w Sienicznie remontowano ściany korytarza parteru i kotłowni, a przy Przedszkolu nr 8 odnowiono chodnik. W SP 6 przeprowadzono remont elewacji, przy SP nr 9 utwardzono plac, a przy SP w Gorenicach wybudowano ogrodzenie. W SP w Witeradowie remontowano pokrycie dachu, a w Gimnazjum nr 3 wyremontowano korytarz pierwszego piętra i klatki schodowej, zamontowano TV dozorową i oświetlenie. W większości tych szkół wymieniano też okna i drzwi.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze