By prowadzić zajęcia dla młodzieży, organizować wycieczki i szkolić wychowawców, potrzeba pieniędzy. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że takiego zadania nie udźwignie organizacja dobroczynna, która przecież nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zarabia. Dziś nie ma już wątpliwości, że takie stowarzyszenia radzą sobie doskonale i wcale nie muszą co rusz „wyciągać ręki” do burmistrza po pieniądze z budżetu miasta. Nasze miasto coraz częściej korzysta ze środków wojewódzkich, a nawet europejskich. Niedawno Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser znów pozyskało dotację z Urzędu Marszałkowskiego. 9 tys. zł pozwoliło roczpocząć kolejny cykl ciekawych zajęć dla młodzieży – program „Indiańska przygoda”.

Dotacja przyznana została przez Marszałka w ramach konkursu „Ograniczenie palenia tytoniu, picia alkoholu i używania środków psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży województwa małopolskiego”. Marszałek docenił tym samym program „Indiańska przygoda”, opracowany przez Irminę Wilk. Dzięki uzyskanym funduszom można go było rozpocząć już w sierpniu, a potrwa do połowy listopada.
W programie zaplanowano przede wszystkim zajęcia profilaktyczno–edukacyjno–informacyjne dla dzieci i młodzieży
Opierają się one na programie profilaktycznym „Pomóż uzależnionym”, a mają nauczyć uczestników radzenia sobie z uzależnieniem. Z kolei przykładem tego, jak można w ciekawy sposób spędzić wolny czas w gronie najbliższych, będzie  piknik „Wspólny namiot”.
W programie znalazła się też „Wyprawa po złote pióro”, czyli… wycieczka do Warszawy. Jej uczestnicy będą mogli poznać pomniki kultury narodowej oraz cofnąć się pamięcią do korzeni swoich przodków. To inna propozycja tego, jak można  ciekaiwe spędzać czas bez uzależnień, a przy okazji sposób na wzbogacenie wiedzy o historii i tradycji narodowej.
Poza zajęciami dla dzieci, młodzieży i rodziców, w programie ujęto też szkolenie dla wychowawców i pedagogów powiatu olkuskiego. Pod hasłem „Z mądrości starych Indian” będą mogli uzyskać informacje, jak prowadzić zajęcia interwencyjno-korekcyjne z młodzieżą palącą tytoń, pijącą alkohol lub eksperymentującą z innymi środkami psychoaktywnymi.
To już kolejny program Stowarzyszenia z zakresu profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży. – To bardzo ważna część pracy wychowawczej z dziećmi. Dzięki temu uświadamiamy im zagrożenia związane z różnymi uzależnieniami. Prezentujemy też podopiecznym alternatywne formy spędzania czasu bez używek – podkreśla Irmina Wilk.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze