Pytanie o powyższej treści zadał Czytelnik z gminy Klucze. Mieszkaniec, który napisał do redakcji „Przeglądu Olkuskiego” podnosi, że konieczne jest przeprowadzenie kontroli. Co na to władze gminy? Zgodnie z przepisami, zarządcy i właściciele nieruchomości muszą złożyć deklaracje, w których określają, czy segregują śmieci, czy też nie, a także za jaką liczbę osób naliczana jest opłata za wywóz odpadów. W gminie Klucze nie wszyscy respektują te przepisy. – Kiedy pracownicy wydziału gospodarki zaczną przeprowadzać kontrole u osób, które nie mają jeszcze podpisanych umów na wywóz śmieci? Problem był zgłaszany wielokrotnie: na zebraniach wiejskich oraz telefonicznie. Kto personalnie jest odpowiedzialny za ten bałagan? – pyta za naszym pośrednictwem władze gminy Klucze Czytelnik.
Nowy system gospodarowania odpadami obowiązuje od 1 lipca 2013 roku. Od momentu jego wejścia w życie rozpoczęła się weryfikacja objętych systemem nieruchomości zamieszkałych. Danymi wyjściowymi był ich wykaz sporządzony na podstawie zameldowań. Jak czytamy w odpowiedzi nadesłanej z kluczewskiego urzędu, w gminie na dzień 1 lipca 2013 roku było 3152 zamieszkałych nieruchomości.
Dzisiaj liczba ta jest już inna. -Teraz mamy 3141 nieruchomości zamieszkałych z deklaracjami osobowymi oraz 226 z deklaracjami tzw. „zerowymi”. Są to nieruchomości niezamieszkałe z różnych przyczyn: właściciel nie żyje, wyjechał za granicę lub przebywa pod innym adresem. Na ogólną liczbę 15 058 mieszkańców deklaracjami objętych jest 13 065 mieszkańców. Na różnicę tę na pewno wpływa migracja mieszkańców, czyli wyjazdy za pracą, nauka poza granicami gminy, itp. – odpowiada kierownik Referatu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Gminy Klucze Jarosław Polak.
Urzędnicy zapewniają, że weryfikacja trwa na bieżąco, przy dużej pomocy sołtysów. To właśnie z szefami sołectw konsultowane są wykazy nieruchomości, których właściciele złożyli deklaracje. – Pozwala to na „wychwycenie” nieruchomości, których właściciele nie złożyli deklaracji, podczas gdy, według wiedzy sołtysów, posesje są zamieszkałe. W takich przypadkach kierowane są wezwania do złożenia deklaracji – dodaje Jarosław Polak. Do 5 marca 2015 roku wysłano 255 takich wezwań. Deklaracje z oddanych do użytku budynków składane są na bieżąco.
[quote name=”PXT”]U nas w Olkuszu rozwiązano ten problem prosto- sprawy wzięła w swoje ręce gmina i nikomu się już nie opłaci nawet chomikować śmieci. A co dopiero wyrzucać byle gdzie albo kukułczyć do cudzych kontenerów. Nie rozumiem więc czemu inne gminy nie stosują tej sprawdzonej logistyki, ale jeszcze bardziej do tej pory nie rozumiałem, dlaczego od dłuższego czasu mimo zastosowania tego obowiązkowego systemu odbioru śmieci nadal się walają po olkuskich rowach- i nie tylko. Po przeczytaniu tego artykułu już chyba kumam, że te świństwa mogą pochodzić właśnie z tych posesji z ościennych gmin.[/quote]
No oczywiscie bo panowie z gminy klucze pija kawke i zalatwiaja prywatne interesy
Nie stosuja nic bo im sie nie chce.wszystko stare zapyziałe znudzone patrzy tylko na zagerek kiedy 15 😆
U nas w Olkuszu rozwiązano ten problem prosto- sprawy wzięła w swoje ręce gmina i nikomu się już nie opłaci nawet chomikować śmieci. A co dopiero wyrzucać byle gdzie albo kukułczyć do cudzych kontenerów. Nie rozumiem więc czemu inne gminy nie stosują tej sprawdzonej logistyki, ale jeszcze bardziej do tej pory nie rozumiałem, dlaczego od dłuższego czasu mimo zastosowania tego obowiązkowego systemu odbioru śmieci nadal się walają po olkuskich rowach- i nie tylko. Po przeczytaniu tego artykułu już chyba kumam, że te świństwa mogą pochodzić właśnie z tych posesji z ościennych gmin.
Tego pan czesto przesiaduje w urzedzie pracy.pytanie jaki swoj prywatny interes ma w tym?
Po pierwsze nikt, nigdzie nie widział urzędnika kontrolującego cokolwiek w terenie. Gdyby tak było to odsetek nieruchomości które nie mają podpisanych umów i nie płacą byłby minimalny.
Tak samo rzecz się ma z wywozem szamb. Temat banalnie prosty kontrola rachunków za wywóz szamb. Idę o zakład że 30-40 % nieruchomości /ludzi/, które mają podpisane umowy nie płaci w ogóle. FV wystawiane przez firmę wywózkową płaci Gmina, ale nie potrafi zadbać o egzekwowanie płatności. Pan Kierownik zamiast opowiadać bajki powinien dać przykład wziąć 4-litery w troki, podległych ludzi i zabrać się za kontrolę i egzekwowanie prawa.
Opowiadanie że sołtys wie to tak jak mówienie że 11 marca br będzie w Polsce 35 stopni ciepła 😆 Nowy Pan Wójt też powinien wziąć się za poszczególne wydziały i ruszyć ludzi w teren, a nie tolerować polerowanie stołków przez 8 godzin
I wlaśnie ten temat podniosłem bo sąsiedzi palą w piecach śmieci że nie ma mowy otworzyć okien czy wyjść wieczorem na spacer.jedzie spalonym plastikiem.niech ten pan od smieci nie obowiada bajek ze sprawdzaja smieci bo sasiedzi kosza nie mieli nie maja i smieja sie ze miec nie beda.zadnych wezwan nie dostali to jest pic na wode bo po prostu zadnych deklaracji nie skladali skoro nie skladali nie sa zgloszeni skoro nie sa zgloszeni nie płacą.proste jak budowa cepa.wiec moze wezmijcie sie wszyscy za ten spory bałagan a nie udawajcie ze cos robicie w temacie.tak samo z wykosem poboczy wiosna.oj zmeczenie materialu chyba w tym urzedzie ech
na Pakusce jest przychodnia weterynaryjna Pakuska Vet. Pan weterynarz, który tam pracuje w minionym tygodniu wieczorami rozwoził gruz w workach plastikowych i wrzucał go do różnych śmietników na osiedlu, po cichaczu, czaił się ale głupi, bo podjeżdżał pod te kosze ich firmowym oznakowanym samochodem. Myślę, że nie zapłacił za wywóz tego gruzu 🙂
17-ty wiersz od góry ,powinno być „Gołuszka”Na stronie parafii na Słowikach.
Ciesze się to pytanie sie ukazalo.w praktyce nadal ciemnogród.