Diamenty z naszego powiatu

wykresKażdego roku magazyn Forbes przedstawia zestawienie najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w naszym kraju. Ranking publikowany jest już od ponad dekady. Wśród tegorocznych laureatów Diamentów Forbesa po raz kolejny znalazły się firmy z naszego powiatu.

Tegoroczny ranking, podobnie jak poprzednie, jest efektem współpracy miesięcznika „Forbes” z firmą Bisnode Polska, zajmującą się opracowaniem informacji gospodarczej. Jest to już jedenasta edycja tej prestiżowej akcji. W przygotowanym zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość.

Jak informują autorzy publikacji, metodologia badania nie uległa zmianie. Klasyfikacji podlegają przedsiębiorstwa, które złożyły do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdanie finansowe za rok obrachunkowy lub opublikowały je w Monitorze Polskim B. W zestawieniu ujęto tylko te podmioty, które posiadają wysoką płynność finansową i nie zalegają z płatnościami. Firmy musiały również wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz odpowiednią wartością kapitałów własnych. Podobnie jak przed rokiem, oceny dokonano metodą szwajcarską, która łączy metodę majątkową oraz dochodową.

Po zbadaniu kondycji wszystkich jednostek, podzielono je na trzy kategorie. Ich wyznacznikiem były przychody ze sprzedaży. W tej edycji Diamentów Forbesa znalazło się 147 laureatów pochodzących z województwa małopolskiego. Jak podkreślają autorzy rankingu, to o 26 firm mniej niż w zeszłym roku. W porównaniu z poprzednim zestawieniem zmalała także ilość wyróżnionych przedsiębiorstw z terenu powiatu olkuskiego.

Wśród największych spółek, z przychodami powyżej 250 mln złotych, nie ma żadnego podmiotu gospodarczego z naszej okolicy. W kategorii firm z przychodami od 50 do 250 mln zł, najwyżej w Małopolsce znalazły się Zakłady Kablowe Bitner SP Z O O z siedzibą w Krakowie. Przedsiębiorstwo to zajęło pierwsze miejsce na liście regionalnej i zarazem drugie na liście ogólnopolskiej. Od początku swojej działalności spółka ta związana jest z ziemią olkuską. To właśnie na terenie Gminy Trzyciąż znajdują się jej zakłady produkcyjne. Według autorów zestawienia firma zanotowała w 2016 roku sprzedaż na poziomie 216,9 mln zł. Jej zysk netto wyniósł 20,2 mln zł. Średnia ważona wzrostu wartości przedsiębiorstwa to aż 154,85%!

Drugim przedsiębiorstwem z naszej okolicy sklasyfikowanym w tej kategorii jest PPHU MALBOX z Osieka. Zakład ten zajmuje się produkcją elementów tłoczonych dla branży motoryzacyjnej. Podmiot ten w 2016 roku osiągnął 55,7 mln zł ze sprzedaży. Zysk netto firmy wyniósł 8 mln zł, a wzrost wartości 31,03%. Wynik ten zapewnił 14 miejsce w naszym województwie i 193 w skali kraju.

Wśród firm o przychodach od 5 do 50 mln zł, znaleźć możemy trzy podmioty gospodarcze z terenu naszego powiatu. Najwyżej z nich uplasowała się Fabryka Węży Gumowych I Tworzyw Sztucznych Fagumit SP Z O O z Wolbromia. Zajęła ona 83 miejsce w Małopolsce i 1072 w kraju. Jej wynik to: 42 mln złotych przychodów, 3,8 mln złotych zysku i 17,7% wzrostu wartości.

Kolejnym przedsiębiorstwem w tej kategorii jest olkuska spółka zajmująca się handlem – GLOBAL. Na liście regionalnej zajęła ona 88 lokatę. W skali kraju była to zaś 1154 pozycja. Przedsiębiorstwo może pochwalić się sprzedażą na poziomie 17,5 mln zł oraz 400 tys. zł zysku. W tym przypadku dynamika wzrostu wynosi 16,48%.

Wśród laureatów Diamentów Forbesa z naszej okolicy możemy jeszcze znaleźć Zakłady Mechaniczno Kuźnicze Wostal SP Z O O z Wolbromia. Firma specjalizuje się w produkcji odkuwek oraz wytwarzaniu konstrukcji stalowych dla branży górniczej, budowlanej i transportu technologicznego. Spółka za 2016 rok osiągnęła 39,4 mln zł przychodów i 1,8 mln złotych zysku. Wzrost wartości wyniósł z kolei 15.29 proc. Dało jej to 96 lokatę w regionie i 1235 w kraju.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!