Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

play 2017 1

W środowy poranek spod bazyliki św. Andrzeja wyruszyła olkuska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, tym razem pod hasłem „Idźcie i głoście”. Pątnicy w drodze spędzą pięć dni. Na Wałach Częstochowskich pojawią się w niedzielę, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej.

Jak co roku premierowym punktem pielgrzymki była wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. biskup Piotr Skucha. Wierni wyszli na szlak chwilę po godz. 9 w różnokolorowych grupach. Orszak poprowadziła formacja „żółto-niebieska”, będąca Grupą Rodzin. Od wielu lat w tych barwach do Częstochowy maszerują nawet trzypokoleniowe familie. Nie inaczej jest i w tym roku. Ramię w ramię pielgrzymują i seniorzy, i dzieci - nawet te kilkumiesięczne.

play 2017 4

Grupy olkuskie, to także te w kolorach biało-czerwonych i biało-niebieskich. Tutaj również panuje rodzinna atmosfera, a i zabawa podczas niełatwej przecież drogi jest przednia. Śpiew oraz taniec to podstawowe punkty każdego wyjścia w kierunku Jasnej Góry. Na szlaku nie brakuje jednak także chwil zadumy i ciszy. Stałym punktem w codziennym harmonogramie są konferencje oraz modlitwy różańcowe. W trzecim dniu marszu zaplanowano sakrament pokuty i pojednania.

- Pielgrzymka to czas zarówno wyrzeczeń i wysiłku, ale także radości. Każda z osób na pątniczy szlak wybiera się z prywatnymi intencjami. Jedni idą prosząc o dary dla siebie, inni  modlą się w intencji swoich bliskich. To piękny gest solidarności z Bogiem i ważnymi dla nas ludźmi – przyznaje ks. Marek Bigaj, dyrektor olkuskiej pielgrzymki.

W środę pielgrzymi pokonają ponad 25 kilometrów - trasę z Olkusza do Ogrodzieńca. Wieczorny apel i nocleg zaplanowano w malowniczym Podzamczu. W czwartek skoro świt pobudka oraz poranna msza w miejscowym sanktuarium. Później przez Kiełkowice, Skarżyce i Włodowice pątnicy dotrą na drugie obozowisko, tym razem przygotowane w Łutowcu. W piątek pielgrzymów czeka chyba najbardziej kameralny odcinek z metą w Złotym Potoku. Ostatni sobotni nocleg będzie w Joachimowie i stamtąd już prosta droga do Częstochowy.

play 2017 2

Wszyscy uczestnicy tegorocznej pielgrzymki pod klasztorem na Jasnej Górze zameldują się w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Finałowym punktem wyprawy jest Eucharystia na Wałach, której przewodniczyć będzie biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

W tym roku w drogę wyruszyło nieco mniej osób niż zwykle. Część z tych, którzy byli zmuszeni to zostania w domach przyjęli rolę pielgrzyma duchowego. Wiele osób swoich najbliższych i przyjaciół odwiedzać będzie wieczorami na polach namiotowych. Wszystko po to, aby choć na chwilę poczuć tę niezwykłą atmosferę panującą na pątniczym szlaku.

- Dla mnie pielgrzymka jest miłym obowiązkiem. Czy słońce, czy deszcz, zawsze idziemy. Wiadomo, że z każdym rokiem coraz trudniej o mobilizację, bo i obowiązków stale przybywa, jednak naprawdę warto tutaj być. Nie dla innych, ale dla siebie. Kto raz spróbuje wyruszyć w drogę, już tak szybko nie zrezygnuje – mówi Rafał Grzanka, pielgrzymujący w grupie „biało-czerwonej” razem z przyjaciółmi.

play 2017 3

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wyjścia pielgrzymów na trasę!

Początek XXVI Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2017_145 Początek XXVI Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2017_147 Początek XXVI Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – 09.08.2017_45

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!