Drogowa ofensywa w gminie Olkusz

herb olkuszaOgłoszenie UMiG Olkusz
Ponad 5,5 miliona złotych przeznaczy Gmina Olkusz na przebudowę lub remonty przeszło 80 kilometrów dróg gminnych. Podobnie jak w poprzednim roku, dofinansuje również prace prowadzone na drogach powiatowych. Burmistrz Roman Piaśnik zadeklarował staroście Pawłowi Piasnemu, że pomoże finansowo w inwestycjach powiatowych.


- Dla mieszkańców nie jest ważne, która droga jest administrowana przez jaki samorząd. Dla nich najistotniejsze jest, aby poruszając się na terenie swojej gminy, mogli korzystać z dróg w przyzwoitym stanie technicznym. Z tego powodu pozytywnie odniosłem się do próśb powiatu o pomoc finansową – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

 

Gmina Olkusz pod kątem administrowania drogami publicznymi jest przypadkiem szczególnym. W jej granicach administracyjnych znajdują się bowiem wszystkie możliwe kategorie dróg: gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz droga krajowa. Bieżącym utrzymaniem i remontami – w myśl przepisów – zajmują się jednostki różnych szczebli – odpowiednio: Gmina Olkusz, Powiat Olkuski, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Bez współpracy tych instytucji trudno byłoby mówić o realizacji wielu inwestycji. W 2016 roku Gmina Olkusz współfinansowała prace na drogach powiatowych w wysokości ponad 350 tys. zł. Z deklaracji burmistrza Romana Piaśnika wynika, że w nadchodzących latach wsparcie finansowe zostanie przekazane na prace przy drogach powiatowych w Żuradzie, Osieku, Witeradowie, Pazurku, Bogucinie Małym, Zimnodole, Zawadzie i na odcinku Kosmolów-Zederman. Z dużym entuzjazmem oraz deklaracją wsparcia finansowego spotkała się również inicjatywa wyprowadzenia ruchu ciężkiego z ul. 20-tu Straconych na obecną drogę przebiegającą przez Hutki.

- Mimo realizowanych na bieżąco inwestycji na drogach gminnych, widzę konieczność wspierania innych samorządów w ich zadaniach. Bez decyzji o przekazaniu środków z budżetu Gminy wiele inwestycji, np. powiatowych, w ogóle nie zostałoby zrealizowanych. Bacznie przyglądam się kondycji dróg powiatowych, widząc pilne potrzeby w tym zakresie. Deklaruję chęć ich współfinansowania, za czym idą konkretne przesunięcia środków w budżecie.O terminie realizacji tych zadań decyduje powiat. Mając informację od starosty, że inwestycja będzie realizowana w tym roku, przygotowuję projekt uchwały dla Rady Miejskiej w Olkuszu, która akceptuje przekazanie pomocy finansowej. Czasem wnoszę do starosty o wyjaśnienie pewnych kwestii, bowiem jego plany nie odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców – tak jest np. w Żuradzie, której mieszkańcy oczekują kontynuacji budowy chodnika przy remizie OSP oraz budowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej od ronda w Olkuszu do skrzyżowania z drogą powiatową przy kapliczce. Wbrew jasno wyrażonej opinii mieszkańców starosta zapowiada inny zakres inwestycji realizowanej w bliżej nieokreślonym terminie – dodaje włodarz Olkusza. – dodaje burmistrz Roman Piaśnik.

W pierwszych miesiącach tego roku Rada Miejska w Olkuszu, na wniosek burmistrza, zadecydowała o przekazaniu Powiatowi Olkuskiemu pomocy finansowej w wysokości ponad 150 tys. zł na wykonanie chodników w Zimnodole oraz przy ul. Długiej w Olkuszu. Na zaplanowaną w maju sesję Rady Miejskiej przygotowywane są kolejne projekty uchwał dotyczących przekazania środków na inwestycje przy drogach powiatowych. W uzgodnienia szczegółów włączani są mieszkańcy – poprzez radnych z danego okręgu oraz przewodniczących osiedli lub sołtysów. Wnoszą oni cenne uwagi do zakresu planowanych prac.

Oprócz wsparcia finansowego inwestycji powiatowych, Gmina Olkusz przekazała w tym roku kwotę blisko 23 tys. zł na budowę połączenia drogowego pomiędzy autostradą A4 oraz Drogą Krajową 94. Zadanie współfinansowane jest w równych częściach także przez powiaty: olkuski, krakowski, chrzanowski oraz gminy Krzeszowice, Bolesław, Bukowno i Trzebinia.

UMiG Olkusz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!