„Żyjemy pod tym samym niebem” [ZDJĘCIA]

malopolskie dni

Przez trzy upalne dni, od 12 do 14 czerwca w powiecie olkuskim odbywały się obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. W tym roku uroczystościom przyświecało hasło „Żyjemy pod tym samym niebem”.

Co roku w czerwcu w całej Małopolsce na ulice wychodzą osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby wysłać sygnał, że mimo codziennych problemów, są pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności. Wydaje się nawet, że właśnie od niepełnosprawnych ludzi, ci w pełni sprawni często powinni uczyć się dystansu do świata i umiejętności czerpania radości nawet z małych rzeczy. - Wasza obecność to najlepszy dowód na to, że wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną. Życzę Wam, aby każdy kolejny dzień przynosił wiarę w ludzi i dawał dużo satysfakcji – mówił na plenerowej scenie zlokalizowanej na olkuskim rynku starosta Bogumił Sobczyk.

Przemówienie nowego szefa powiatu poprzedził Marsz Godności. Jego uczestnicy przeszli spod budynku starostwa na starówkę, gdzie wzorem ubiegłych lat wypuścili do nieba kolorowe balony symbolizujące marzenia. Na czele korowodu stanęła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” w Bukownie pod batutą Jerzego Sojki. Za muzykami równym krokiem maszerowali niepełnosprawni, ich terapeuci i opiekunowie, samorządowcy oraz przedstawiciele jednostek działających w obszarze pomocy społecznej. Nie zabrakło również barwnych tancerzy ze Szkoły Tańca Wena, który efektownym pokazem swoich umiejętności rozpoczęli część nieoficjalną czwartkowych obchodów. Rozstrzygnięty został też konkurs na ulotkę promującą tegoroczne święto. Główne nagrody zgarnęli: Grzegorz Gomółka, Mariusz Łukański i Natalia Makowska.

2

Później królowała już dobra zabawa. Barwne animacje z „Animisiami”, wspólne śpiewy i tańce – to znak rozpoznawczy corocznych obchodów Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Był także poczęstunek oraz zaproszenie na piątek, gdzie w Wolbromiu na placu przed Domem Kultury odbył się piknik integracyjny z grami i zabawami w konwencji podwórkowej, konkursy z nagrodami oraz warsztaty kulinarne i z rękodzieła. Całość tegorocznych obchodów dopełnił środowy turniej mini piłki ręcznej dla niepełnosprawnych jaki odbył się w hali olkuskiego MOSiR-u pod fachowym okiem i z udziałem szczypiornistek Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz.

- Ten wyjątkowy czas, to prawdziwe święto dla osób z niepełnosprawnościami. Ogrom uśmiechu, radości i ciepła - to charakteryzuje każde nasze spotkanie. Wszyscy jesteśmy sobie równi, a podziały niestety tworzymy sami. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wsparcie organizacyjne obchodów - zaznacza Anna Curyło-Rzepka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

1

Trzydniowy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie olkuskim: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu.

Partnerzy: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Olkuszu, Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet /SOS/, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu, Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Klucz", Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach, Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu.

Współpraca: Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Dom Kultury w Wolbromiu, Stowarzyszenie "Wszyscy dla Wszystkich", Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Stowarzyszenie Wolbromscy Motocykliści, Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz.

Sponsorzy: Sklep Muzyczny ABIX oraz Pakorex
Współpraca medialna: Przegląd Olkuski

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych - 13.06.2019_50 Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych - 13.06.2019_45 Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych - 13.06.2019_17


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.