Odeszła legenda olkuskiej bieżni...

kazimierz chechelski1W piątek, 20 listopada wczesnym popołudniem w swoim mieszkaniu mieszczącym się przy ul. Mickiewicza zmarł wybitny trener, sędzia i zawodnik Kazimierz Chechelski. Miał 80 lat. Większość swojego życia spędził na lekkoatletycznej bieżni. W swojej karierze zaliczył ponad 1240 startów, później wychował dziesiątki młodych sportowców.

Kazimierz Chechelski był Absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Posiadał licencję trenera I klasy w lekkiej atletyce. W przeszłości reprezentował barwy „Olszy” oraz „Wisły Kraków”. Reprezentował też Polskę na zawodach szczebla międzynarodowego. Po zakończeniu zawodniczej kariery, jedenaście razy zdobył tytuł Mistrza Kraju Oldbojów. W latach 1975 – 1980 był trenerem kadry narodowej w biegach na średnich i długich dystansach. Do 2000 roku piastował funkcję prezesa KS-u Olkusz. Do teraz w klubie pełnił funkcję wiceprezesa do spraw sportowych.

Przez długie lata śp. Kazimierz Chechelski wychował 30 medalistów Mistrzostw Polski. Przez 40 lat był również nauczycielem wychowania fizycznego w olkuskich szkołach podstawowych i średnich. Przez jedną kadencję (w latach 2006 – 2010) spełniał się także jako Radny Rady Miejskiej, gdzie z wielkim oddaniem angażował się w rozwój lokalnego sportu.

Za swą długoletnią działalność nie tylko sportową, ale i społeczną, otrzymał wiele odznaczeń. Za najważniejsze z nich uchodzą Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł Zasłużonego Trenera PZLA.

Legenda olkuskiej bieżni odeszła w roku swojego jubileuszu. W styczniu śp. Kazimierz Chechelski obchodził 80. urodziny. W marcu miłą niespodziankę swojemu trenerowi zrobili jego podopieczni. Na skromnym przyjęciu urodzinowym zorganizowanym w sali konferencyjnej hali MOSiR-u, jubilat przyznał: - Chcąc nie chcąc przed rokiem musiałem zrezygnować z aktywnych startów. Zdrowie już nie to. Ale powiem nieskromnie, że przez ostatnie lata wygrywałem wszystkie zawody oldbojów, w jakich wystartowałem. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że w Olkuszu rosną następcy naszego Wunderteamu. To pewność, że bieganie w mieście będzie kontynuowane na godnym poziomie.

Kontynuacja biegowych sukcesów – o to zaciekle walczył trener Chechelski. Teraz na poczynania swoich następców i wychowanków będzie już patrzył z góry. Właśnie zaczął swój ostatni bieg…

Pogrzeb śp. Kazimierza Chechelskiego odbędzie się we wtorek 24 listopada o godz. 13:00. Po mszy świętej sprawowanej w cmentarnej kaplicy nastąpi przeniesienie ciała zmarłego do miejsca spoczynku.

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.