Dorośli też czasem muszą być jak dzieci

Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór – tak „czule” o swoich rodzicach i rodzeństwie może mówić tylko Miziołek, bohater jednej z książek Joanny Olech. Autorka uwielbianych przez dzieci opowieści była gościem olkuskiej Biblioteki i najmłodszych czytelników.
Żeby napisać książkę, nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły. Pisarzem może zostać każdy, niezależnie od wieku i zawodu. Nawet jeśli jest to artysta plastyk – jak Joanna Olech. Autorce nietrudno było przekonać do tego dzieci.

Ci, którzy jeszcze nie poznali jej twórczości, natychmiast polubili „Dynastię Miziołków” i „Pompona w rodzinie Fisiów”. Zabawne fragmenty książki - czytane przez pisarkę, poparte jej dowcipem - przekonałyby zresztą nawet dorosłego. Nic więc dziwnego, że czytelnia olkuskiej biblioteki aż drżała od wybuchów śmiechu.
Joanna Olech czytała, rysowała postacie ze swych książek - bardzo lubianych przez dzieci - i opowiadała, jak powstawały te opowieści i jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Tajemniczy autor książki, którego dzieci często wyobrażają sobie jako poważnego i wyniosłego jegomościa, okazał się niezwykle sympatyczną, spontaniczną osobą, znakomicie rozumiejącą młodych ludzi i potrafiącą nawiązać z nimi świetny kontakt.
Pisarka zaczarowała wręcz młodziutką publiczność, ta zaś odpowiedziała jej w sposób, jaki sprawia autorowi największą satysfakcję. Dzieci popisały się bowiem doskonałą znajomością książki o Miziołkach. Pisarka dała im więc szansę, aby sami przez chwilę byli twórcami - w konkurencji opowiadania wymyślanych na bieżąco historii o smokach. Uczestnicy spotkania znakomicie się bawili, a po jego zakończeniu każdy został nagrodzony przez pisarkę osobistą dedykacją i autografem.
Autorka mówi o sobie: „Piszę, rysuję, od wielu lat czytam niemal wyłącznie książki dla dzieci. Nie jest to żadna kuracja odmładzająca, tylko zawód, skądinąd ulubiony. Bo książki dla dzieci są WAŻNE nie tylko dla dzieci. Dlatego świat potrzebuje czasami infantylnych dorosłych. Jak ja.”
Książki pani Joanny były wielokrotnie nagradzane: m.in. „Dynastia Miziołków” została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz nagrodą Dziecięcy Bestseller Roku, „Czerwony Kapturek” z serii Niebaśnie – wyróżnieniem Najpiękniejsze książki roku 2005 oraz honorowym wyróżnieniem w konkursie polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2005.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.