amonit jaskinia2

Ponad 50 osób wzięło udział w II Jesiennej Wędrówce, której organizatorem była Olkuska Grupa Turystyczna Amonit. Co ciekawe, w gronie piechurów znalazło się sporo osób spoza Olkusza. Uroki Ojcowskiego Parku Narodowego poznawali mieszkańcy m.in. Krakowa, Wieliczki, czy Myszkowa.

– Celem tegorocznej jesiennej wędrówki były: Góra Okopy, Góra Koronna oraz najwyższe wzniesienie Parku, czyli Góra Chełmowa, wznosząca się na wysokość 472 metrów n.p.m – informuje z ramienia Amonitu Agnieszka Lis. Uczestnicy wyprawy nie tylko zwiedzili, ale także poznali wiele ciekawych informacji na temat archeologii jaskiń, geologii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz świata fauny i flory OPN-u.

– Największe wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych, zrobiła Jaskinia Nietoperzowa, którą przy okazji wędrówki także można było zwiedzić. Nietoperzowa to jedna z większych jaskiń na Jurze, ma 306 m długości i co ważne ciekawą szatę naciekową. Można w niej zobaczyć nie tylko popularne makarony, ale rzadkie perły jaskiniowe, a nawet brekcje kostne – dodaje olkuska przewodniczka.

W tym miejscu warto też napomnieć, że to właśnie w tej jaskini kręcono niegdyś sceny do filmu „Ogniem i Mieczem”, obrazującego jedną ze sztandarowych pozycji Henryka Sienkiewicza. Do dzisiaj w jaskini można wypatrzyć nietoperze, przede wszystkim podkowce małe.

– Na najmłodszych piechurów, jak zwykle czekały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci gier planszowych, książek i malowanek. Niebawem kolejne wędrówki, na które już dziś serdecznie zapraszamy – kończy Agnieszka Lis.

amonit jaskinia1

Fot. Olkuska Grupa Turystyczna Amonit

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze