oyama_1

Kata i Kobudo – w tych dwóch stylach Oyama Karate rywalizowano w IV Otwartych Mistrzostwach Jury Krakowsko – Częstochowskiej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, które w ostatni weekend odbyły się w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy ul. Wiejskiej pojawiło się blisko 150 zawodników z ośmiu klubów. Dla olkuskich karateków były to niezwykle udane mistrzostwa.

Wszystko dlatego, że młodzi zawodnicy z Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu zdobyli aż 28 medali, w tym 12 złotych. Podopieczni Kazimierza Skalniaka 3 dan, po raz kolejny udowodnili, że w okolicy nie ma na nich mocnych. Tylko w czterech kategoriach najwyższy stopień podium zajęli karatecy z innych miejscowości.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili zawodnicy w Kata. Warto przypomnieć, że Kata to walka z wyimaginowanym przeciwnikiem. Prezentacja umiejętności odbywa się tutaj bez kontaktu z drugą osobą. Podobnie jest w Kobudo (kata z bronią). W kategorii białych pasów zmagania odbywały się w czterech grupach wiekowych. W najmłodszej „pierwszak” triumfowała Basia Goraj z Olkusza. W pozostałych grupach wiekowych złote medale również powędrowały do małych sportowców z naszego miasta. Wśród zawodników posiadających kolorowe pasy przedziałów wiekowych, a co za tym idzie, także i kategorii było więcej, bo dziewięć. Tutaj też mistrzostwa zaczynano od najmłodszych „pierwszaków”, a kończono na juniorach starszych. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwało grono sędziów, którym przewodniczył wiceprezes Oyama PFK Shinan, Paweł Pajdak 5 dan z Sosnowca. – Wspólne olkuskie turnieje Jurajskiego Klubu Oyamaoyama2 Karate i MOSiR, pod patronatem Burmistrza cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klubów Oyama PFK i ich zawodników, co zachęca nas do dalszego organizowania podobnych turniejów. Każdego roku możemy liczyć na wsparcie coraz to nowych sponsorów, żywo w nasze inicjatywy włączają się lokalne media, więc z roku na rok rozwijamy się – przyznaje organizator imprezy i zarazem założyciel Jurajskiego Klubu Oyama – Kazimierz Skalniak.

W tym miejscu warto też podkreślić zaangażowanie rodziców i samych dzieci w rozwój klubu. Ta często mrówcza praca każdego roku przynosi wymierne korzyści, a o olkuskim karate wie już cała Polska. – Tegoroczne mistrzostwa stały na dobrym poziomie sportowym. Często rywalizowali ze sobą Mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, a ich zacięte pojedynki cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i były prawdziwą ozdobą naszego turnieju – dodaje główny twórca sukcesów młodych olkuszan. Także parami rywalizowano w Kobudo. Po prezentacji zawodników sędziowie unosili do góry chorągiewki – białą lub czerwoną, przypisaną danemu zawodnikowi. Zwycięzca przechodził dalej, przegrany tracił natomiast szansę na  pozycje medalowe. W tej dyscyplinie karateków sklasyfikowano w trzech grupach. Wśród juniorów zwyciężył Mateusz Zoń, który zdaniem sędziów zasłużył na miano najlepszego zawodnika mistrzowskiego turnieju i to w jego ręce (za zwycięstwo zarówno w Kata jak i Kobudo) powierzono Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Podczas dekoracji najlepsi zawodnicy otrzymali okazałe puchary, medale, pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe. Jak zwykle w takich momentach nie zabrakło oprawy godnej największych imprez w kraju. Medale wręczali oficjele, pomocą służyły dziewczęta przebrane w krakowskie stroje ludowe, a z głośników niosły się fanfary. Na zakończenie można było zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękować.

oyama3Ogromne „dziękuję!” kieruję w stronę naszych sponsorów: Firmie SOK-POL II Centrum Dystrybucji soków i napojów oraz producentów napoju energetycznego INFERNO, właścicielom – Jackowi oraz Marcinowi Pocięgielom, właścicielce Agencji Ubezpieczeniowej w Olkuszu – Agnieszce Szwagierczak, właścicielowi F.U.H Player Wynajem Autolawet – Leszkowi Krzywieckiemu, właścicielom Centrum Ogrodniczego i Centrum Kwiatowego – Annie i Ryszardowi Kaflom, właścicielowi Supermarketu Nasz w Olkuszu – Dariuszowi Węglarzowi, właścicielowi sklepu internetowego Pablo Sport – Pawłowi Kondkowi, Działowi Promocji UMiG Olkusz, Działowi Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu, a także Dariuszowi Jungowi – właścicielowi sklepu Jung Sport. Osobne podziękowania i wyrazy szacunku, za profesjonalną obsługę graficzną mistrzostw kieruję pod adresem Piotra Ziarnika – kończy Kazimierz Skalniak.

V Otwarte Mistrzostwa Jury Krakowsko – Częstochowskiej Oyama Karate już za rok, oczywiście także w Olkuszu. Jak zapewniają organizatorzy, a więc Jurajski Klub Oyama do spółki z olkuskim MOSiR-em, w kolejnej edycji mistrzostw turniejowy kalendarz wzbogaci się o kolejną pozycją – Kumite, a więc o walki w lekkim kontakcie. Teraz przed młodymi karatekami wakacje. Część z nich pod opieką swojego trenera Skalniaka w lipcu wyjedzie nad morze. Cele wyprawy są dwa. Wypoczynek po ciężkim sezonie oraz przygotowania do kolejnych wyzwań.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:31453}{joomplu:31443}{joomplu:31434}{joomplu:31396}

Wyniki IV Jurajskich Mistrzostw:

Kata – białe pasy:

pierwszak:
1. Barbara Goraj, Olkusz
2. Lena Pater, Olkusz
3. Wiktor Kowalczyk, Sosnowiec
3. Jakub Peciak, Olkusz

dziecko:
1. Kornel Kozera, Olkusz
2. Kinga Szopa, Olkusz
3. Jacek Matyja, Sosnowiec
3. Artur Pająk, Sosnowiec

dziecko starsze:
1. Maciej Świerczek, Olkusz
2. Magdalena Pałka, Olkusz
3. Adam Sowa, Lubliniec
3. Marcin Gałka, Lubliniec

junior młodszy:
1. Julia Kudela, Olkusz
2. Mikołaj Spyt, Sosnowiec
3. Dawid Weber, Lubliniec
4. Krystian Seweryn, Olkusz

Kata – kolorowe pasy:

pierwszak:
1. Gabriel Wolnicki, Olkusz
2. Przemysław Kozłowski, Brzeszcze

dziecko:
1. Karolina Szwagierczak, Olkusz
2. Grzegorz Furgaliński, Olkusz
3. Szymon Sumera, Olkusz
3. Jakub Soborski, Olkusz

dziecko starsze, dziewczęta:
1. Kinga Kowal Olkusz
2. Weronika Furman, Olkusz
3. Natalia Modzelewska, Kraków
3. Kamila Królicka, Brzeszcze

dziecko starsze chłopcy:
1. Miłosz Milej, Olkusz
3. Jakub Kałmug, Lubliniec
3. Sebastian Uzar, Tarnobrzeg

junior młodszy dziewczęta:
1. Agata Juszczak
2. Ewa Śliwoń
3. Patrycja Czejgis, Żagań
3. Paulina Szewczyk, Sosnowiec

junior młodszy, chłopcy:
1. Konrad Wróbel, Brzeszcze
2. Hubert Kubik, Olkusz
3. Norbert Szwagierczak, Olkusz
3. Kamil Sowa, Lubliniec

junior dziewczęta:
1. Wiktoria Michalska
2. Joanna Michalska, Lubliniec
3. Dagmara Szpyra
3. Katarzyna Rączka, Brzeszcze

junior chłopcy:
1. Mateusz Zoń, Olkusz
2. Patryk Papież, Olkusz
3. Przemysław Cieślak, Sosnowiec
3. Hubert Płonka, Brzeszcze

junior starszy:
1. Józef Czerkies, Tarnobrzeg
2. Mateusz Mazur, Żagań
3. Joanna Zawiślan, Kraków
3. Piotr Mackofort, Sosnowiec

Kobudo:

junior młodszy:
1. Norbert Szwagierczak, Olkusz
2. Piotr Matuła, Brzeszcze
3. Marek Wojtal, Żagań
3. Konrad Wróbel, Brzeszcze

junior:
1. Mateusz Zoń, Olkusz
2. Kinga Skalniak, Olkusz
3. Patryk Papież, Olkusz
3. Dagmara Szpyra, Brzeszcze

junior starszy:
1. Józef Czerkies, Tarnobrzeg
2. Dorota Skalniak, Olkusz
3. Mateusz Mazur, Żagań
3. Piotr Mackfort, Sosnowiec

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments