DSC00541 1 Kopiowanie

W sobotę, 23 kwietnia na terenie Olkusza rozegrano Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Powiatu Olkuskiego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Były to jednocześnie rejonowe eliminacje do XXIV Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. W zawodach wzięło udział 10 drużyn, które musiały pokazać swoje umiejętności podczas zainscenizowanych przez pozorantów wydarzeń wymagających interwencji ratunkowej. Do udziału w zawodach zgłosiło się 5 drużyn z 4 gimnazjów: G2 z Olkusza, G2 z Przegini, G4 z Wolbromia oraz G3 z Olkusza, a także z dwóch szkół średnich: IV LO z Olkusza oraz ZS nr 3 z Olkusza. Wszyscy zawodnicy zdawali test z wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy i musieli zmierzyć się z praktyką. Zadania do wykonania przez drużyny związane były z reakcją ratowników na cztery zainscenizowane zajścia, w czasie których konieczne było udzielenie pomocy poszkodowanym w wyniku: zawału serca przechodnia, upadku z wysokości, z wbiciem ciała obcego do nogi poszkodowanego, zadławieniem niemowlęcia i opanowaniem paniki jego matki, a także wybuchem petardy, który spowodował urwanie części przedramienia i zatrzymanie krążenia u osoby poszkodowanej. Wszystkie scenki odgrywane były w scenerii ulicznej, co nie tylko czyniło je bardzo realistycznymi, ale także wymagało od ratowników spostrzegawczości i umiejętności improwizacji w istniejących warunkach. Zainscenizowane sytuacje były tak prawdopodobne, że zdarzały się momenty, kiedy pomocy „poszkodowanym” chcieli udzielać również przypadkowi świadkowie wydarzeń. Przechodnie obserwujący z zainteresowaniem zawody zgodnie podkreślali nie tylko zalety i korzyści płynące z inicjatywy, dzięki której popularyzowana jest tak cenna wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także profesjonalizm organizatorów w przygotowaniu pozorowanych zdarzeń. Podziw budziła także sprawność i wiedza rywalizujących o punkty zawodników z poszczególnych drużyn.

Organizatorami mistrzostw byli: Zarząd Rejonowy PCK w Olkuszu, Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu przy współpracy Nowego Szpitala w Olkuszu, firmy KAR-MED Usługi Medyczne z Wolbromia, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Patrolu Pierwszej Pomocy IV LO w Olkuszu i Stowarzyszenia „Po prostu działaj”. Zawody, podobnie jak tydzień wcześniej, kiedy swoje umiejętności prezentowali uczniowie podstawówek, oceniali ratownicy medyczni. W wyniku rywalizacji wyłoniono drużyny, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami.

Najlepszymi wśród reprezentantów szkół podstawowych, którzy rywalizowali tydzień wcześniej, okazali się uczniowie z SP nr 5 w Olkuszu, przed młodymi ratownikami z SP w Zedermanie i SP nr 4 w Olkuszu.
Wśród gimnazjalistów prym wiedli ratownicy z Gimnazjum Nr 4 z Wolbromia, a za nimi na II miejscu znaleźli się – członkowie drużyny drugiej z olkuskiego G2, G2 z Przegini, pierwsza drużyna z G2 i G3 z Olkusza.
W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych drużyna z IV LO w Olkuszu pokonała ratowników z olkuskiego ZS Nr 3 im. Antoniego Kocjana.

Gratulujemy zarówno wszystkim znakomicie przygotowanym młodym ratownikom, którzy przystąpili do rywalizacji, jak i organizatorom, którzy przygotowali te ważne i bardzo pożyteczne zawody. Oby jak najwięcej osób chciało uczyć się zasad pierwszej pomocy i nie bało się jej udzielać.

Przegląd Olkuski przyjął patronat medialny nad wydarzeniem.

{joomplu:57903}{joomplu:57893}{joomplu:57853}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze