wykład jakubas

Opanowanie zasad obsługi aparatu fotograficznego jest podstawą do wykonywania poprawnych technicznie zdjęć. Aby obraz nabrał cech artystycznych, był atrakcyjny wizualnie i mógł właściwie oddziaływać na widza swą treścią, konieczne jest zgłębienie zasad kompozycji. Temu właśnie poświęcony był wykład prof. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Stanisława Jakubasa, który odbył się we wtorek 21 października w Miejskim Ośrodku Kultury.

Prof. Stanisława Jakubasa przedstawił uczestnikom wykładu Adam Sowula, znany olkuski fotografik, instruktor Sekcji fotograficznej MOK i inicjator różnorodnych przedsięwzięć popularyzujących fotografię, w tym również wtorkowego wykładu. Oprócz wspomnianej już we wstępie pracy w krakowskiej ASP prof. Stanisław Jakubas jest aktywnie obecny w olkuskim życiu kulturalnym. Współtworzył Miejską Galerię Sztuki OK.NO, jego prace wielekroć oglądać można było na organizowanych w Olkuszu wystawach, zdobią też liczne albumy i wydawnictwa ukazujące dorobek miejscowych twórców. A to zaledwie kilka przykładów jego zaangażowania. W dowód uznania za całokształt dokonań uhonorowany został Olkuską Nagrodą Artystyczną.

 

wykład jakubas2

Swój wykład prof. St. Jakubas rozpoczął od analizy pustej przestrzeni obrazu. Podstawą do tych rozważań były badania, jakie przeprowadził wybitny rosyjski malarz, współtwórca abstrakcjonizmu Wassily Kandisky. Artysta ten zwrócił uwagę m. in. na zagęszczanie się przestrzeni w pobliżu kątów obrazu, wrażenie większego „ciężaru” pobliża dolnej i prawej jego krawędzi. Poczynił też wiele innych spostrzeżeń, które stanowią bazę do świadomego operowania kompozycją. Przykłady ich zastosowania prof. St. Jakubas zilustrował najpierw dziełami znakomitych malarzy, a potem mistrzów fotografii artystycznej, przede wszystkim reportażystów. Każdy wyświetlany na ekranie obraz wykładowca drobiazgowo analizował pod względem zastosowanej w nim kompozycji. Wprowadzał uczestników w różne jej rodzaje i sposoby uzyskiwania za jej pomocą oczekiwanego efektu.

Po wykładzie prof. St. Jakubas rozmawiał o problemach kompozycji z zainteresowanymi uczestnikami, chętnie udzielał odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Zadeklarował też gotowość do kolejnych spotkań i dzielenia się swą wiedzą z olkuskimi pasjonatami fotografii.

Wykład zorganizowany został przez Sekcję fotograficzną Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz działający w MOK Olkuski Klub Miłośników Fotografii.

https://www.facebook.com/SekcjaFotograficznaMokOlkusz

https://www.facebook.com/okmf.mok

MOK Olkusz

wykład jakubas3

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze