koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_1

Jak bardzo błędnym jest kojarzenie smyczkowego zespołu kameralnego wyłącznie z wykonywaniem muzyki poważnej, przekonali się uczestnicy koncertu Ilkus Quartet, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Centrum Kultury MOK. Znani już ze skłonności do sprawiania rozmaitych niespodzianek muzycy, tym razem zaskoczyli słuchaczy musicalowo – rockowym programem.

Rozpoczęli od potężnych brzmień tematu przewodniego z musicalu Andrew Lloyda Webbera „The Phantom of the Opera”, by już następnym utworem – „Sunrise, Sunset” z musicalu Jerry’ego Bocka „Fidler on the Roof” – zmienić nastrój na zdecydowanie bardziej liryckoncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_6zny i sentymentalny. O ile cieszące się ogromną popularnością standardy z nie mniej sławnych widowisk muzycznych w wykonaniu kameralistów nie są czymś wyjątkowym, o tyle kolejne zaprezentowane przez Ilkus Quartet tego wieczoru melodie mogły wzbudzić co najmniej zdziwienie konserwatywnych melomanów. Jeśli nawet wzbudziły jakiekolwiek wątpliwości, to z pewnością tylko w pierwszej chwili. Interpretacje na kwartet smyczkowy „I write sins not tragedies” pop-punkowego zespołu Panic! at the Disco, rockowej ballady „How to Save a Life” z repertuaru The Fray, czy „No Surprises” grupy Radiohead nagrodzone zostały gromkimi brawami. Z kolei znany przebój zespołu Metallica „Nothing Else Matters” wyraźnie największe ożywienie wywołał wśród czworga członków niemieckiej grupy Calamity Jane, goszczących w Olkuszu z okazji Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowisko 2102”. Ale nie tylko ten utwór i nie tylko znawców ostrzejszych brzmień porwały wykonywane przez Ilkus Quartet przeboje.

Muzycznych niespodzianek było bowiem znacznie więcej. Choćby wpleciona między rockowe hity „Moonlight Serenade” Glenna Millera, czy znany z koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_7wykonań Mieczysława Fogga przedwojenny szlagier „To Ostatnia Niedziela” Jerzego Petersburskiego. Na stylowe urozmaicenie programu uczestnicy tego koncertu z pewnością nie mogli narzekać. Na zakończenie i na bis usłyszeli świetną i długo oklaskiwaną interpretację „Rolling in the Deep” z pierwszego singla brytyjskiej piosenkarki Adele. O tym, jak całość niedzielnego koncertu w Centrum Kultury oceniła publiczność, najlepiej świadczyły gromkie brawa wielokrotnie zapraszające muzyków do kolejnych powrotów na scenę.

Ilkus Quartet tworzą: Mateusz Jędrysek (skrzypce), Kinga Bocheńska-Szostak (skrzypce), Michał Mączka (altówka) oraz Izabela Krzywdziak – Jędrysek (wiolonczela). Michał Mączka na co dzień uczy gry i wprowadza w świat muzyki olkuskie młode talenty. Znany jest też z udziału w takich muzycznych przedsięwzięciach, jak Trio Brillante i Formacja Pozytywnych Dźwięków. Mateusz Jędysek, Kinga Bocheńska-Szostak i Izabela Krzywdziak – Jędrysek grają w Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, znanej z sukcesów odnoszonych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wszyscy koncertowali z takimi sławami, jak Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, Kaja Danczowska.

koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_5

koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_4

koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_3

koncert_ilkus_quartet_29_04_2012_fot_2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze