4lo sejmik

Uczniowie klasy pierwszej i drugiej o profilu prawnym IV LO w Olkuszu, 13 listopada brali udział w niecodziennym wydarzeniu. Otóż na lekcji wiedzy o społeczeństwie, omawiano temat : „Czym jest samorząd wojewódzki”, z gościnnym udziałem Telewizji Kraków. Poznawano na niej zadania województwa, jego władzę i sposób funkcjonowania. Główną kontrowersję wzbudził temat, który od jakiegoś czasu emocjonuje mieszkańców Małopolski – mianowicie projekt uchwały w sprawie zakazu palenia węglem.
Wnioski wyciągnięte z lekcji zostały następnego dnia przedyskutowane w siedzibie Sejmiku wojewódzkiego w Krakowie. Podczas ożywionej dyskusji zadano szereg pytań reprezentantce sejmiku – radnej Teresie Starmach. Efektem dyskusji było głosowanie nad rzeczoną uchwałą, gdzie większość młodzieży nie wyraziła dla niej poparcia (25 do 13 głosów). Po głosowaniu dla uczestników projektu zorganizowano poczęstunek przygotowany z produktów regionalnych.
Innymi tematami poruszanymi na lekcji i sesji plenarnej były: organizacja igrzysk olimpijskich w Krakowie, problem bezrobocia wśród młodych i projekty nowych zadań realizowanych w ramach środków unijnych na lata 2014 – 2020. Było to możliwe dzięki uczestnictwu naszej szkoły w projekcie – Regionalny parlament. Sejmik Województwa Małopolskiego – Lekcje samorządowe. Projekt, którego celem jest wsparcie szkół w zakresie podnoszenia wśród młodych Małopolan poziomu świadomości związanej z wiedzą dotyczącą zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Małopolskiego oraz walorów, tradycji i historii Regionu. Adresatami projektu są uczniowie małopolskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki uczestnictwu w „Lekcjach samorządowych”, które mają charakter warsztatowy, uczniowie poznają m.in. specyfikę realizacji zadań publicznych właściwych dla Samorządu Województwa, w takich obszarach jak: edukacja, kultura, ochrona zdrowia, turystyka, rozwój gospodarczy oraz fundusze europejskie.

Zarówno lekcja przeprowadzona w IV LO, jak i spotkanie w siedzibie Sejmiku wojewódzkiego w Krakowie będą bazą do programu telewizyjnego, który zrealizowany zostanie przez telewizję Kraków.

Projekt „Lekcje samorządowe” realizowany jest w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ul. Racławickiej 56 w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze