dozynki rodaki

– Drodzy rolnicy, wiem, ile trzeba troski, by ziemia wydała jak najlepsze plony. Wasza praca jest uzależniona od wielu czynników, także pogodowych. Nas w tym roku szczęśliwie ominęły burze i niszczycielskie wichury. Za to jesteśmy wdzięczni Bożej opatrzności. Wiemy też, że nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Na przyszły rok życzę Wam pogody sprzyjającej obfitym plonom oraz wszelkiej pomyślności we wszystkich Waszych przedsięwzięciach – mówił wójt gminy Klucze Kazimierz Ściążko, witając gości na jubileuszowych XV Dożynkach Województwa Małopolskiego w Rodakach.

Po mszy św. i poświęceniu wieńców, zdający się nie mieć końca korowód przemaszerował na plac przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej i szkoły podstawowej. W klimat święta plonów zebranych gości wprowadziły przedstawieniem obrzędu dożynkowego panie z Koła Gospodyń Wiejskich, dzieci z miejscowej szkoły podstawowej i zespół „Rodaczanie”. Symboliczny bochen chleba wręczyli marszałkowi Małopolski Markowi Sowie starostowie dożynek – Agnieszka i Rafał Barczykowie. Zanim chleb został podzielony pomiędzy uczestników imprezy, marszałek podziękował za przygotowanie dożynek oraz wspaniałe wieńce, które do Rodak zjechały z całego województwa. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

W części artystycznej publiczność oklaskiwała występy zespołów: „Rodaczanki”, „Wolbromiacy” , „Łapanowianie” oraz „TESAMEE”. Publiczności zaprezentował się też chór „Ziemia Kluczewska”, i dziecięce zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach. Muzycznym zwieńczeniem dożynkowych obchodów był występ góralskiej kapeli „Trebunie – Tutki”.

Nieodłącznym elementem małopolskiego święta plonów jest Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych. W Rodakach wręczono dwie nagrody: Stowarzyszeniu „Wolanie” z Woli Leckiej w gminie Ryglice (w kategorii wieńca tradycyjnego) oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Baczynie z gminy Budzów (w kategorii wieńca współczesnego).

Małopolskie dożynki były też okazją do wręczenia nagród w dwóch powiatowych konkursach. W konkursie „Ekologiczna i estetyczna zagroda Powiatu Olkuskiego” zwyciężyli: Alfreda Janik z Gołaczew (w kategorii  „Ekologiczne i estetyczne gospodarstwo rolne”), Szczepan Kukuczka z Ryczówka (w kategorii  „Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii”) oraz Agnieszka i Zdzisław Wojciechowscy z Glanowa (w kategorii „Ekologiczna i estetyczna działka przydomowa”). Drugi z konkursów dotyczył ekologicznego i estetycznego zagospodarowania terenu. Barbara Bąchór z Kalisia odebrała nagrodę w kategorii „Kapliczka przydrożna, polna”, a Aneta Przyjemska w kategorii „Zabytek, miejsce pamięci narodowej”.

W Rodakach wręczono również nagrody laureatom konkursu na Sołtysa Roku. Pierwsze miejsce zajął Piotr Żuchowicz z sołectwa Kaliś (gmina Wolbrom), drugie Mieczysław Osuch z Bogucina Małego (gm. Olkusz), a trzecie Maciej Jakubski z Golczowic (gm. Klucze). Kolejne dwa miejsca przypadły Jarosławowi Półtorakowi z Tarnawy (gm. Trzyciąż) i Barbarze Molędzie z Krzykawki (gm. Bolesław).

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42525}{joomplu:42519}{joomplu:42514}{joomplu:42493}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
chłop
chłop
10 lat temu

Nie ma bożej opatrzności, jest NATURA i CZŁOWIEK. Tylko ludzkiej ciężkiej pracy i Naturze należy dziękować :-* :-*

Młody
Młody
10 lat temu

Własciwy wybór – najlepsza gmina rolnicza na dożynki wojewódzkie trafnie wybrana – Rodacka gęś najlepsza i przyszłościowa (program roku 2009), kozy na pustyni, a przyszłość rolnicza regionu to lotne piaski i fatamorgana „czarem pustyni” podjarana …