jura 1914 2017 1

Już po raz czwarty w Krzywopłotach zorganizowano Piknik Historyczny „Jura 1014”. Niewątpliwie największą atrakcją imprezy była rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, stoczonej ponad sto lat temu przez legionistów marszałka Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi.

Piknik rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Wiejskim Domu Ludowym. Tam też proboszcz parafii w Cieślinie ks. Mariusz Wróbel odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie nadszedł czas na historyczne atrakcje.

jura 1914 2017 3

Uczestnicy imprezy zwiedzali zrekonstruowaną kilka lat temu gawrę legionistów. Goście oglądali również repliki broni i umundurowanie z dawnych czasów, mogli porozmawiać z pasjonatami militariów, a nawet napić się carskiej herbaty z samowara. Zainteresowani zatrzymywali się na „Przystanku Historia”, gdzie członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu prezentowali militarne akcesoria i organizowali gry z wiedzy nie tylko o czasach legionistów.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził główny punkt programu, czyli rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, którą przygotowali członkowie grup rekonstrukcyjnych.

jura 1914 2017 2

– Cieszymy się, że na piknik przybywają nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i odleglejszych miejscowości. Przygotowanie takiej imprezy to spore wyzwanie, ale naprawdę warto. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji „Jury 1914” oraz naszym sponsorom – mówi sołtys Krzywopłot Alina Kuśmierska.

Organizatorami pikniku byli: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, Sołtys Alina Kuśmierska oraz Rada Sołecka w Krzywopłotach.

{joomplu:71467}{joomplu:71450}{joomplu:71436}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze