utw1

Uniwersytet Trzeciego Wieku szuka nowych, interesujących form przekazywania swoim słuchaczom wiedzy o otaczającym świecie. Słuchacze sami przygotowują  programy i sami je przedstawiają. Tak też Grupa IV UTW 28. kwietnia br. zaprezentowała program pt. „Legendy i opowieści o Olkuszu słowem malowane”. Panie i panowie z tej grupy pokazali historię Olkusza w inscenizacji i żywych obrazkach. Zainteresowanie widzów świadczyło, że forma trafiła im do gustu i wzbogaciła wiedzę o mieście, w którym żyją.

Poszczególni referenci i referentki ubrani byli w stosowne do tematu szaty „w stylu”. Był więc i gwarek, i hutnik, i Żyd,utw3 diabeł, całkiem współczesny strażak i prawdziwy oficer, i profesor, i dwie mieszczki przygotowujące małe „conieco” dla widzów. Przypomnieliśmy sobie dzieje olkuskiego górnictwa i hutnictwa, olkuskiej straży pożarnej, podobno wiekowej, dramat społeczności żydowskiej, znanych z przeszłości zasłużonych olkuszan. Wędrowaliśmy po olkuskich zabytkach, m.in. po Bazylice. Dużą wartością pokazu było jego wzbogacenie zdjęciami dokumentującymi wygłaszane teksty. Szkoda, że brakło obrazków pokazujących  najcenniejsze zabytki znajdujące się w Farze…
 Taka forma prezentacji historii miała bezsprzecznie dużą wartość dydaktyczną.
Kończąc spotkanie, wiceburmistrz Olkusza dr Włodzimierz Łysoń ocenił prezentację, jako nowy, atrakcyjny projekt edukacji regionalnej, który z powodzeniem realizuje olkuski UTW, spełniając w ten sposób cel, jaki został przed nim postawiony w chwili jego powołania.
 A może by tak Szanowne Słuchaczki i Szanowni Słuchacze szerzej wykorzystali swoje możliwości teatralne i założyli prawdziwy Teatr Trzeciego Wieku?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
obserwator
obserwator
13 lat temu

dobre było, przygotowali się