konkurs marynistyczny 6

W dniach 14-16 czerwca 2013 roku w Pucku rozegrany został LI finał centralny Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna, a historia Wybrzeża Polskiego”. Nasi reprezentanci odnieśli w tych zawodach ogromny sukces zdobywając II miejsce w Kraju. Tradycyjnie, jak co roku reprezentację województwa małopolskiego tworzyli uczniowie olkuskich szkół. Dorota Wdowik i Kamil Grzebień z Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry w Olkuszu oraz Wioleta Bac i Maciej Kocjan z IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu.
Rywalizacja w tym konkursie odbywa się w pięciu konkurencjach. Są to: pływanie na dystansie 50m stylem dowolnym, strzelanie z broni pneumatycznej w pozycji stojącej (odległość 10m), wiązanie węzłów żeglarskich na czas (30 węzłów), rzut rzutką ratowniczą w oznaczonym torze oraz test (obejmujący zakres wiadomości z żeglarstwa, geografii i historii związanej z regionami nadbałtyckimi i Morzem Bałtyckim, Polską Marynarką Wojenną).

W finale, jak co roku spotkali się zwycięzcy zawodów wojewódzkich. Nasi zawodnicy w gronie 15 drużyn zajęli II miejsce za Poznaniem, na III miejscu znalazły się Kielce, IV miejsce zajął Białystok a V Katowice. Reprezentanci Olkusza tradycyjnie zajęli czołowe lokaty w poszczególnych konkurencjach – wiązanie węzłów żeglarskich oraz strzelanie I miejsce, rzut rzutką ratowniczą – 3 miejsce oraz test wiedzy – 2 miejsce. W klasyfikacji indywidualnej w szkołach gimnazjalnych Dorota Wdowik wśród dziewcząt zajęła II miejsce natomiast Kamil Grzebień wśród chłopców uplasował się na VI miejscu. W szkołach ponadgimnzajalnych w kategorii dziewcząt Wioleta Bac zajęła II miejsce w wśród chłopców Maciej Kocjan III miejce.

Dodać należy, iż tegoroczny sukces olkuskiej drużyny jest najwyższym osiągnięciem dla województwa małopolskiego w 51 edycjach tego konkursu.
Drużynę naszą do zawodów przygotowuje dwóch nauczycieli: pan Grzegorz Starosta (Gimnazjum nr 3) oraz pan Michał Masłowski (IV LO).