Olkusz

W tym tygodniu otrzymaliśmy telefon z pytaniem od Czytelniczki, dotyczącym wycinki lasu pomiędzy Olkuszem a Rabsztynem. Pytała ona o okres lęgowy ptaków i dopuszczalne terminy wycinek. Chciała wiedzieć, czy w obecnej chwili mogą być prowadzone takie działania? Nasza rozmówczyni relacjonuje, że obok wyciętych drzew leżały pozdejmowane budki dla ptaków. – Czy te budki powinny zostać zamontowane na innych drzewach? – zastanawiała się nasza rozmówczyni. Postanowiliśmy przekazać te pytania do olkuskiego Nadleśnictwa. Jak przedstawia się ta kwestia od strony przepisów?

– Rzeczywiście, w lesie między Olkuszem a Rabsztynem , w dwóch wydzieleniach leśnych prowadzone są prace gospodarcze. Wycinane są drzewa w ramach tzw. trzebieży późnych. Mówiąc obrazowo: przerzedzany jest około 70-letni las. Robi się to po to, by pozostającym w nim drzewom poprawić warunki wzrostu, zwiększyć dostęp światła i zmniejszyć konkurencję. W czasie tych cięć usunięto około 15% masy drewna (nie drzew) z tego lasu – wyjaśnia Maria Gronicz z Nadleśnictwa Olkusz.

 Jak tłumaczy przedstawicielka służb leśnych, prace rozpoczęte i zakończone zostały przed 15 marca, czyli datą wyznaczającą rozpoczęcie sezonu lęgowego ptaków. Przed pracami nastąpił także przegląd drzewostanu pod kątem występowania gniazd i dziupli, co zostało odnotowane na zleceniu prac. Takim przeglądom, zgodnie z obowiązującymi w olkuskim nadleśnictwie przepisami, mają zostać poddane wszystkie lasy, w których między 15 marca a 15 lipca są prowadzone prace z zakresu pozyskania i hodowli lasu.

– W przypadku stwierdzenia zajętych  gniazd ptaków należy je pozostawić do czasu zakończenia lęgów. Jednakże, w przypadku stwierdzenia drzew dziuplastych oraz gniazd wieloletnich, dużych,  pozostawia się je do naturalnego rozpadu jako drzewa tzw. ekologiczne. Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w ochronie lasu i zależy nam na ich obecności w lesie, stąd terenowe służby jak i pracownicy zakładów usług leśnych są uświadomieni w zakresie konieczności ochrony lęgów ptasich. Gdyby jednak się nieszczęśliwie zdarzyło, że lęg został zakłócony, zniszczony w ramach prowadzonych prac należy skontaktować się z nadleśnictwem. Na stronie internetowej podany jest numer telefonu do specjalisty, któremu można zgłaszać takie sprawy, celem podjęcia interwencji — mówi Maria Gronicz.

Odnosząc się do sprawy budek  rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa tłumaczy, że leżące na ziemi budki to stare budki, częściowo przegnite, które pozostają w lesie do naturalnego rozkładu. W lasach nadleśnictwa każdego roku wieszane są jednak nowe. Ostatnio, w grudniu i styczniu leśniczowie powiesili łącznie 250 nowych budek, które uzupełniły bazę już istniejących. Stale wyznaczają także wspomniane drzewa ekologiczne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze