6 maja br. Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”, w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń”, dla swoich stałych gości i przybyszów w ilości ponad 100 osób, zorganizowało piękną imprezę artystyczną pt. „Nie wszystko umiera wraz ze mną…- narracja o różnych etapach życia Jana Pawła II.” Jej wykonawcami byli: aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Michał Chołek, Magdalena Majewska, jedna z piosenkarek olkuskiego zespołu K3 oraz Janusz Blecharz, członek byłego zespołu „Wawele”, obecnie zespołu „Monkey Business” – założyciel, lider i instrumentalista olkuskiego Zespołu K3.
Program składał się z fragmentów osobistych wspomnień i refleksji Jana Pawła II według scenariusza Krzysztofa Bigaja oraz z piosenek i pieśni o tematyce religijnej, wzbogaconych ciekawą aranżacją muzyczną Janusza Blecharza. Dobrze dobrane teksty w artystycznym skrócie prezentowały poglądy Błogosławionego, skłaniające do refleksji o powołaniu kapłańskim, o cierpieniu, o młodości i wreszcie o śmierci, jako konsekwencji życia. Mówiły także o roli, jaką w życiu kapłańskim Jana Pawła II odegrała prosta „piosenka oazowa” pt. „Barka”. Papież zmarł 6 lat temu. Przeminął fizycznie, zostały jednak jego myśli, nauki, refleksje.
„Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotkasz?
Ze mną, który także przemijam-
Podobnie jak ty…
Czy podobnie jak ty?” *
Jak wspomniano powyżej-ciekawa była oprawa muzyczna programu: od chorału „Bogurodzica”, poprzez pieśń na podstawie wiersza Juliusza Słowackiego o słowiańskim papieżu, wspomnianą „Barkę”, śpiew góralski, muzykę gospel czy muzykę południowoamerykańską. Przypomnijmy, że polskie słowa do „Barki” w roku 1974 napisał salezjanin ks. Stanisław Szmidt. Jest to południowoamerykańska pieśń z hiszpańskim tekstem autorstwa Cesareo Gaberaina, który też napisał muzykę do tej piosenki.
Każdorazowy pobyt w Klubie „Przyjaźń” jest okazją do satysfakcji, że „eppur si muove”, że Klub nadal tętni życiem, bogactwem pomysłów i form kierowanych do dzieci, młodzieży i starszych mieszkańców osiedla. Obecnie oglądamy wystawę młodych artystów: Karoliny Drygały, Bartosza Barana, Sylwii Kozik, Róży Smentek i Aleksandry Herzyk oraz wystawę obrazów pani Marii Kardaszewskiej. Choć pani Kardaszewska jest amatorką, to jej obrazy zaskakują mnogością tematów, nie wyłączając aktów, a przede wszystkim fantastyką kolorów i barw. To radosne i uśmiechnięte widzenie świata, jak pogodna i uśmiechnięta jest sama artystka.
Klub „Przyjaźń” działa nadal. Po wspomnianej imprezie, na herbatce zgromadzili się jego animatorzy. Można było naocznie zobaczyć godny podziwu fakt, ilu ludzi różnych profesji i talentów udało się pani Barbarze Orkiszowej, pani Oldze Śladowskiej i pani Mirosławie Drapaczowej zebrać wokół swojego programu i włączyć ich do wspólnego działania. Ten nieduży Klub jest pewnego rodzaju alternatywą dla Miejskiego Ośrodka Kultury, dla mieszkańców odległego osiedla Młodych.
Imprezę sponsorował Burmistrz Olkusza.
* Cytat za: Jan Paweł II, „Tryptyk Rzymski, Strumień”