Butelki, papier, plastikowe torby i wiele innych śmieci zalegających ścieżkę dydaktyczną w Kluczach trafiło do worków na odpady. Pracy, której podjęli się podopieczni miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, było sporo. Choć trasa liczyła niespełna trzy kilometry – od stawów Czerwonego i Zielonego po wzgórze Czubatka, łącznie zebrano prawie 30 wielkich worków śmieci.
– To naprawdę piękne okolice. Często oprowadzamy tu gości odwiedzających naszą organizację. Tymczasem podczas niedawnej wycieczki zauważyłem, jak brudno jest na całej trasie. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i uporządkować ten teren – podkreśla inicjator akcji pastor Daniel Wołkiewicz.

Podopieczni WTZ z instruktorami wybrali się więc na wyprawę po lesie, którą zakończyło wspólne ognisko. Po drodze zbierali zalegające śmieci. Akcja była niezwykle udana. – Powinniśmy częściej chodzić na takie wycieczki. Dobrze byłoby, gdyby dołączyło do nas więcej osób. Przecież tak przyjemnie jest spacerować po czystym lesie i zbierać grzyby – ocenia Mariusz Cebula, który zebrał najwięcej odpadków. Jak dodaje podopieczny WTZ, sposobem na porządek na ścieżce i w jej okolicach byłoby ustawienie większej liczby koszy na śmieci.
– Dla naszych uczestników taka wyprawa daje dobre efekty pedagogiczne. Nie tylko zaszczepiamy w nich troskę o środowisko, ale także uczymy, jak ważne jest utrzymywanie porządku we własnym otoczeniu – dodaje instruktorka WTZ, Milena Czerwińska.
Podopieczni warsztatów obiecują, że będą częściej włączać się w akcje porządkowe. Inicjatywę tę popierają także miejscowe władze. – Takie działania są bardzo potrzebne – mówi Józef  Kaczmarczyk, zastępca wójta gminy Klucze. – Staramy się na bieżąco dbać o porządek, zwłaszcza w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Pomagają nam organizacje i stowarzyszenia, niestety, efektów nie da się utrzymać długo. Porządek można zachować tylko wtedy, gdy wszyscy o niego zadbamy. A z tym, jeśli chodzi o turystów i naszych mieszkańców, bywa kiepsko – kończy wójt.
Miejscowy magistrat zachęca wszystkie organizacje i osoby prywatne do włączenia się w akcję porządkowania gminy. Urząd zapewni worki na odpady, rękawice i odbiór zebranych śmieci.
Alicja Renkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
14 lat temu

Tyle mogli zrobić,takie pieniądze jak na nich idą to chociaż tyle zrobili